Mësoni rregullat e suksesit nëpërmjet trajnimit të Programimit Neuro-Linguistik - Business Magazine Albania

Mësoni rregullat e suksesit nëpërmjet trajnimit të Programimit Neuro-Linguistik

Shpresa Rupar*- Ku e shihni veten pas 1, 2, 5 apo 10 vjetësh? Nëse jeni të kënaqur me ato çfarë keni arritur, BRAVO. Ju uroj shumë suksese edhe më tej. Nëse, pavarësisht se mund të jeni të pakënaqur, por ende e shihni veten këtu ku jeni, atëherë kjo më poshtë NUK është për ju. Por ju garantoj që: Ata që kanë arritur të realizojnë shumë nga objektivat e tyre, dinë diçka që ju nuk e dini. Suksesi ka disa rregulla, rregulla të cilat ata jo vetëm i njohin, por edhe i zbatojnë. Më poshtë gjeni disa rregulla bazë të të suksesshmëve:

KONFIDENCA

Vetëvlerësimi dhe konfidenca praktikisht ju çon drejt realizimit të asaj që sot mund t’ju duket e paimagjinueshme. Por si të largoheni nga fusha e minave që ju rrethojnë qysh nga fillimet e jetës suaj?

PASIONI

Ndryshimi mes të zakonshmes dhe Jashtëzakonshmes është pikërisht kjo JASHTË ose mbi të zakonshmen, është dëshira e zjarrtë.

PUNA në EKIP

Kjo e bën udhëtimin tuaj drejt suksesit shumë më të lehtë, ju ndihmon të krijoni lidhje, të njihni njerëz që mendojnë si ju. A nuk do arrinit shumë më tepër?

DISIPLINA

Ky është çelësi i atyre që kanë arritur më shumë, jetojnë më mirë, ndihen më të plotësuar, japin kontributin e tyre shoqërisë.

MENAXHIMI I KOHËS

Duke menaxhuar kohën e tyre ata në kohë shumë më të shkurtër arrijnë shumë më tepër se të tjerët.

KOMUNIKIMI

Komunikimi dhe përdorimi i fjalëve dhe modeleve linguistike, është tregues i fitores apo i dështimit.

SHPËRNDARJA

Në fund të fundit çfarë kuptimi ka nëse ato çfarë dini i ruani me fanatizëm…

DHËNIA /KONTRIBUTI

Duke shpërndarë dhe duke i dhënë shoqërisë kontributin tuaj, më shumë rrugë i hapni vetes për të marrë edhe ju pjesën tuaj, apo ne të gjithë pjesën tonë. Ndiqni me vëmendje idolët tuaj, ndiqni ata nga të cilët mund të mësoni dhe do kuptoni sa shumë japin.

“Në jetën tuaj ju mund të keni ato çfarë ju dëshironi, nëse ndihmoni sa më shumë njerëz të arrijnë ato çfarë ata duan” – Zig Ziglar

KARAKTERI, virtytet, vlerat.

Ajo çfarë ju mendoni përcakton atë se kush ju jeni apo kush do bëheni. Asnjëherë nuk është vonë që të çmësoni ato çfarë keni mësuar, ato gjëra që janë kthyer në bllokadën tuaj mentale. Në shoqërinë e sotme problemi kryesor është REHATIA. Guximi për të dalë mbi të zakonshmen kërkon guxim, pa këtë guxim ju bini dakord me gjithçka çfarë ju hedh jeta, dhe kjo ju bën të humbisni kontrollin për jetën tuaj. Ata që kanë arritur suksesin janë kapiten të anijes së tyre, pavarësisht dallgëve, stuhive ata dinë si të kthejnë kursin e anijes së tyre, ata dinë si të mos të humbasin kontrollin e timonit dhe këtë anije ta drejtojnë ashtu si duan ata.

Të gjitha këto, ashtu si i kam mësuar unë, mund ti mësoni edhe ju. DHE KJO pa qenë nevoja që për secilin rregull të ndiqni programe të veçanta, pasi të gjitha këto i gjeni në një program të vetëm, i pari i këtij lloji në Shqipëri & Kosovë. Për të aplikuar klikoni këtu: http://bit.ly/2GH9ooh. Vendet të kufizuara.

*NLP trainer

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0