Mësoni rregullat e suksesit nëpërmjet trajnimit të Programimit Neuro-Linguistik

Shpresa Rupar*- Ku e shihni veten pas 1, 2, 5 apo 10 vjetësh? Nëse jeni të kënaqur me ato çfarë keni arritur, BRAVO. Ju uroj shumë suksese edhe më tej. Nëse, pavarësisht se mund të jeni të pakënaqur, por ende e shihni veten këtu ku jeni, atëherë kjo më poshtë NUK është për ju. Por ju garantoj që: Ata që kanë arritur të realizojnë shumë nga objektivat e tyre, dinë diçka që ju nuk e dini. Suksesi ka disa rregulla, rregulla të cilat ata jo vetëm i njohin, por edhe i zbatojnë. Më poshtë gjeni disa rregulla bazë të të suksesshmëve:

KONFIDENCA

Vetëvlerësimi dhe konfidenca praktikisht ju çon drejt realizimit të asaj që sot mund t’ju duket e paimagjinueshme. Por si të largoheni nga fusha e minave që ju rrethojnë qysh nga fillimet e jetës suaj?

PASIONI

Ndryshimi mes të zakonshmes dhe Jashtëzakonshmes është pikërisht kjo JASHTË ose mbi të zakonshmen, është dëshira e zjarrtë.

PUNA në EKIP

Kjo e bën udhëtimin tuaj drejt suksesit shumë më të lehtë, ju ndihmon të krijoni lidhje, të njihni njerëz që mendojnë si ju. A nuk do arrinit shumë më tepër?

DISIPLINA

Ky është çelësi i atyre që kanë arritur më shumë, jetojnë më mirë, ndihen më të plotësuar, japin kontributin e tyre shoqërisë.

MENAXHIMI I KOHËS

Duke menaxhuar kohën e tyre ata në kohë shumë më të shkurtër arrijnë shumë më tepër se të tjerët.

KOMUNIKIMI

Komunikimi dhe përdorimi i fjalëve dhe modeleve linguistike, është tregues i fitores apo i dështimit.

SHPËRNDARJA

Në fund të fundit çfarë kuptimi ka nëse ato çfarë dini i ruani me fanatizëm…

DHËNIA /KONTRIBUTI

Duke shpërndarë dhe duke i dhënë shoqërisë kontributin tuaj, më shumë rrugë i hapni vetes për të marrë edhe ju pjesën tuaj, apo ne të gjithë pjesën tonë. Ndiqni me vëmendje idolët tuaj, ndiqni ata nga të cilët mund të mësoni dhe do kuptoni sa shumë japin.

“Në jetën tuaj ju mund të keni ato çfarë ju dëshironi, nëse ndihmoni sa më shumë njerëz të arrijnë ato çfarë ata duan” – Zig Ziglar

KARAKTERI, virtytet, vlerat.

Ajo çfarë ju mendoni përcakton atë se kush ju jeni apo kush do bëheni. Asnjëherë nuk është vonë që të çmësoni ato çfarë keni mësuar, ato gjëra që janë kthyer në bllokadën tuaj mentale. Në shoqërinë e sotme problemi kryesor është REHATIA. Guximi për të dalë mbi të zakonshmen kërkon guxim, pa këtë guxim ju bini dakord me gjithçka çfarë ju hedh jeta, dhe kjo ju bën të humbisni kontrollin për jetën tuaj. Ata që kanë arritur suksesin janë kapiten të anijes së tyre, pavarësisht dallgëve, stuhive ata dinë si të kthejnë kursin e anijes së tyre, ata dinë si të mos të humbasin kontrollin e timonit dhe këtë anije ta drejtojnë ashtu si duan ata.

Të gjitha këto, ashtu si i kam mësuar unë, mund ti mësoni edhe ju. DHE KJO pa qenë nevoja që për secilin rregull të ndiqni programe të veçanta, pasi të gjitha këto i gjeni në një program të vetëm, i pari i këtij lloji në Shqipëri & Kosovë. Për të aplikuar klikoni këtu: http://bit.ly/2GH9ooh. Vendet të kufizuara.

*NLP trainer

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale