Mësimi online do të vazhdojë

Mësimi online do të vazhdojë


Ministrja e Arsimit, Besa Shahini deklaroi se meqë hapja e shkollave është shtyrë pa afat, mësimi online duhet të vijojë. Me anë të një videomesazhi në rrjetin social “Facebook”, Shahini këshilloi mësuesit që gjatë kësaj periudhe të mos mbingarkojnë nxënësit.

“MASR do të vijojë me organizimin e xhirimit të leksioneve që mësuesit po bëjnë gati për arsimin parauniversitar.  Këto do të transmetohen siç kemi bërë katër javët e para në RTSH dhe do të ritransmetohen në kanalin e youtube të MASR. Mësuesit do të vijojnë komunikimin e tyre të përditshëm me nxënësit, duke u kujdesur të mos mbingarkojnë nxënësit me koncepte të reja dhe duke u kujdesur gjithashtu për oraret se kur mbajnë këtë komunikim me nxënësit dhe me prindërit e tyre”, u shpreh ministrja e Arsimit.

Besa Shahini shtoi se edhe universitetet po kryejnë mësim online. Në këtë pikë, ajo bëri thirrje që ky proces mësimor të zhvillohet për të gjitha lëndët.

Lexoni: Lulëzon tregtia online. Ja lista e subjekteve ku mund të porosisni online

“Unë bëj ftesë që të kalojnë të gjitha lëndët online, sepse nuk jemi të sigurtë se sa do të zgjasë kjo periudhë kur po punojmë në kushte shtëpie dhe duhet t’i jepet shans secilit student që të mbyllë studimet e veta në kohë”, bëri thirrje ministrja.

Shkollat, kopshtet dhe çerdhet u mbyllën që në datën 9 mars pas identifikimit të dy rasteve të para me COVID-19 në vendin tonë. Fillimisht hapja e tyre u shty deri në 3 prill. Por të mërkurën ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu bëri me dije se institucionet arsimore do të qëndrojnë të mbyllura pa afat, deri në normalizimin e situatës në vend.

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0