Mësimi më i vlefshëm që mund të marrim nga Muhammad Ali rreth lidershipit - Business Magazine Albania

Mësimi më i vlefshëm që mund të marrim nga Muhammad Ali rreth lidershipit

Shancet janë që shumë persona nuk e dinë që kampioni i boksit në peshën e rëndë, Muhammad Ali, gjithashtu ishte pjesë e botës e mundjes profesionale herë pas here gjatë karrierës së tij të shquar.

Më konkretisht, në vitin 1976, ai luftoi në ndeshjen ekspozuese “Lufta e Botëve” kundër Antonio Inokit, një mundës profesionist japonez (Aliut thuajse iu desh të amputohej këmba për shkak të një infeksioni dhe mpiksje gjaku që pësoi gjatë ndeshjes) dhe në 1985, ai shërbeu si gjyqtar i ftuar për një ndeshje të WrestleMania I midis Hulk Hogan, Z. T, “Rowdy” Roddy Piper dhe “Mr. Wonderful” Paul Orndorff. Deri tani, me siguri po pyesni veten pse po i sjellim të gjitha këto.

Lexo edhe: Skënder Salihi, shqiptari që po korr sukses në Zvicër! Ambicjet e tij për Bashkinë e Gjenevës

Epo, sot WWE (World Wrestling Entertainment) po fut Muhammad Ali në klasën e saj të Hall of Fame të vitit 2024. Ali do të përfshihet së bashku me mundësit profesionistë Paul Heyman, Bull Nakano dhe ekipin e etiketave të U.S. Express të përbërë nga Mike Rotunda dhe Barry Windham. E gjithë kjo të bën të mendosh për fjalët e shumta të mençura të Muhammad Aliut gjatë karrierës së tij të shquar dhe më gjerë. Ata kanë qenë prej kohësh një frymëzim për këdo që luftoi për të kapërcyer të gjitha llojet e sfidave për të arritur gjëra të mëdha, dhe ata vazhdojnë të frymëzojnë edhe sot. Ndërsa shohim citimet e Muhammad Aliut në një artikull të shkruar disa vite më parë, ky citat në veçanti të tërheq vëmendjen:

“Mos i numëroni ditët, bëni ditët të numërohen.”

Shumë udhëheqës – sipërmarrës, themelues, menaxherë dhe drejtues të kompanive – kalojnë kohën e tyre, duke pritur që mundësitë të bien në prehrin e tyre. Ata literalisht shohin kalendarët e tyre ndërsa kalojnë ditët, javë pas jave, muaj pas muaji dhe vit pas viti. Kjo gjë është e gabuar. Ne kemi vetëm 24 orë në çdo ditë, dhe 365 ditë në një vit (me përjashtim të vitit të brishtë ). Na takon ne t’i bëjmë ato të numërojnë për të përfituar sa më shumë nga secila prej tyre. Kjo mund të nënkuptojë krijimin e një vizioni për disa rezultate të dëshiruara të biznesit në të ardhmen dhe paraqitjen e tij në univers – në një intervistë ose artikull, një postim në LinkedIn ose media sociale, një takim me punonjësit, një takim me investitorët e është me rradhë. Ose mund të nënkuptojë të bësh punë vullnetare me një organizatë me bazë komuniteti që ka dëshpërimisht nevojë për ekspertizën dhe mbështetjen tuaj. Ose thjesht mund të nënkuptojë shkëputjen nga puna për një kohë dhe kalimin e një kohe të pandërprerë me familjen dhe miqtë.

Çfarëdo që të thonë për ju, ju sugjerojmë t’i dëgjoni fjalët e Muhammad Aliut. Ata mund të bëjnë një ndryshim të vërtetë dhe të qëndrueshëm për ju si udhëheqës por edhe si qenie njerëzore.

inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0