“Mercedes-Benz” transformon një furgon te thjeshtë në një furgon high-tech


Ai quhet “’Vision Van”, është i gjithi elektrik, ka rreth 100 kuaj-fuqi dhe mund të udhëtojë deri në 270 km me një karikim të vetëm. Duke përdorur software dhe robotë, paketat janë skanuar, renditur dhe vendosur në mbajtëse të veçanta.

mercedes-benz-transformon-nje-furgon-te-thjeshte-ne-nje-furgon-high-tech-businessmag

Dronët Matternet M2 ndalojnë në pjesën e sipërme të fugonit mbi një derë që hapet kur është koha për të dorëzuar një paketë. Ata gjithashtu janë projektuar për të ndjekur furgonin, në rast se ai duhet të zhvendoset. Dronët mund të mbajnë ngarkesa deri në 1.9 kg për 19 kilometër me një karikim të vetëm.

mercedes-benz-transformon-nje-furgon-te-thjeshte-ne-nje-furgon-high-tech-businessmag

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ACP.al

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale