“Meet the Enterpreneur” nis takimet me Engjëll Rrakllin e Division5 - Business Magazine Albania

“Meet the Enterpreneur” nis takimet me Engjëll Rrakllin e Division5

Engjell Rraklli

We build software for humans” ky është slogani i kompanisë Division5, themeluesi e të cilës ishte në serinë e takimeve “Meet the enterpreneur” në Barleti Hub.

Engjëll Raklli, themelues i Division5 që nga viti 2015 ndau historinë e tij të rrugëtimit sipërmarrës me pjesëmarrësit.

Duke folur mbi vështirësitë në hapat e para, vizionin e Division5, mbështetja që ka marrë nga ekosistemi i startup-eve dhe kontributi që po jep për t”i ardhur në ndihmë këtij ekosistemi.

Sot, një nga problemet kryesore në vendet e Ballkanit Perëndimor është edhe brain drain, ikja e të rinjve të mirëarsimuar, të rinjve me eksperience, duke e bërë të vështirë për kompanitë shqiptare për të gjetur punonjës. Por pyetjes nëse është problem për Division5, për të gjetur punonjës të përgatitur ai i përgjigjet:

Jo! Por, problemi kryesor tek ne është për të gjetur punonjës që kanë kulturën tonë të punës dhe që janë proaktiv”.

Lexo: Kompanitë shqiptare të IT tërheqin vëmendjen e investitorëve të huaj

Gjendur përballë pasojave që Covid19 ka krijuar në bizneset, për Division5 ky nuk ka qenë probleme pasi e kanë parë këtë “krizë” si oportunitet.

Engjelli, ka ndjekur evente të ndryshme që lidhen me ekosistemin e startup-eve dhe sot ai është bërë një nga kontribuesit në këtë ekosistem. Ai shprehet se është i gatshëm të ndihmoj çdo startup që ka nevojë për mentorim nga ana e tij. Ndërsa Division5, që nga viti i kaluar është partner për Shqipërinë i Pirate Global, dhe në vijim do të prezantojnë një program i cili do t’ju vij në ndihmë startup-eve në Shqipëri.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0