Media franceze fton turistët të vizitojnë Shqipërinë


“Destinacioni i muajit Korrik: Shqipëria”, kështu titullohet një artikull nga Boursorama Lifestyle, portali i njohur francez dedikuar turzimit, kulturës, lifestyle, etj. Për të gjithë ata që duan t’i shpëtojnë Rivierës Franceze dhe turistëve të shumtë, artikulli sugjeron Rivierën Shqiptare. Ja çfarë shkruhet në brendësi:

Rajoni i Ballkanit është joshës. Një klimë e mirë dhe bukuri natyrore për t’u shijuar nga çdo turist. Pas Serbisë dhe Malit të Zi, ju ftojmë të zbuloni Shqipërinë.

Vetëm 2 orë e 30 min me avion nga Parisi, Shqipëria është një perlë e panjohur për turistët francezë. Ja çfarë e bën interesant këtë destinacion:

Plazhe përrallore dhe thuajse të braktisuraa

Shqipëria njihet veçanërisht për autenticitetin dhe mikëpritjen nga vendasit. Malet masive mbulojnë 70% të territorit. Në mes të këtij relievi, një qytet i vogël si Gjirokastra meriton një vizitë. Shtëpi prej guri që bëjnë pjesë në listën e Trashëgimive Botërore të mbrojtura nga UNESCO.

Për ata që duan rërë të mirë, Riviera Shqiptare është një parajsë. Resorte, por dhe plazhe shumë të bukura thuajse të braktisura (që do t’i zbuloni duke ecur në këmbë). Për ata që kërkojnë rehatinë e shezllonit, aktivitete në ujë dhe restorante buzë detit, Ksamili është kryefjala. Por kujdes, sepse popullariteti i tij në rritje po tërheq shumë e shumë turistë.

Nëse Shqipëria ju intrigon, mos prisni shumë gjatë por prisni biletat, sepse është një destinacon që duhet-parë-patjetër nga çdo turist Europian.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale