Më në fund përdoruesit e iPad që duan aplikacionin e Whatsapp mund të marrin atë që kanë kërkuar - Business Magazine Albania

Më në fund përdoruesit e iPad që duan aplikacionin e Whatsapp mund të marrin atë që kanë kërkuar

Shefi i WhatsApp ka një mesazh për ata që kanë kërkuar një aplikacion për iPad: Mos humbni shpresat.

“Njerëzit kanë kërkuar një aplikacion për iPad për një kohë të gjatë.” Will Cathcart, kreu i WhatsApp tha për The Verge gjatë një interviste këtë javë lidhur me një nxitje të marketingut në SHBA për aplikacionin e mesazheve. “Ne do të donim ta realizonim.”

Ashtu si Instagram për iPad, një version i WhatsApp për tabletin e Apple u ka munguar prej kohësh përdoruesve, pavarësisht se është një veçori e kërkuar shumë prej tyre. Teksa Cathcart nuk do të shkonte aq larg sa të angazhohej në lançimin e një versioni iPad, komentet e tij sugjerojnë se është e mundur që diçka e tillë të ndërtohet në të ardhmen e afërt.

“Ne kemi bërë shumë punë në teknologjinë për mbështetjen e pajisjeve të shumta,” tha Cathcart. “Uebfaqja jonë dhe aplikacionet tona të desktopit tani e kanë atë. Nëse kam shumë pajisje të aktivizuara, mund ta fikim telefonin ose të humbas lidhjen me rrjetin dhe të marr mesazhe në desktop. Kjo do të ishte vërtet e rëndësishme për një aplikacion tableti, për të qenë në gjendje ta përdor aplikacionin edhe nëse telefoni nuk është i ndezur.”

Lexo edhe: WhatsApp së shpejti mund t’ju lejojë të transferoni bisedat tuaja nga Android në iOS

Për shkak të mënyrës se si WhatsApp i kodon mesazhet, historikisht nuk ka qenë në gjendje të sinkronizojë bisedat nëpër pajisje përmes internetit, siç funksionojnë shumica e aplikacioneve të tjera të mesazheve. Pra, nëse WhatsApp në telefonin tuaj nuk ka akses në internet, klienti i desktopit nuk funksionon. Versioni beta i mbështetjes për shumë pajisje ju lejon të sinkronizoni llogarinë tuaj WhatsApp në deri në katër pajisje në të njëjtën kohë, një proces që përfshin hartëzimin e identifikuesve të pajisjes në një çelës llogarie në serverët e WhatsApp në një mënyrë që është ende e koduar. Tani që ekziston një teknologji e tillë sinkronizimi, ka një shanse që WhatsApp për iPad të jetë më në fund i mundur.

TheVerge 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0