Mbyllet procesi i riatdhesimit të shqiptarëve

Mbyllet procesi i riatdhesimit të shqiptarëve


Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme, ka informuar të gjithë qytetarët shqiptarë të bllokuar jashtë vendit, se plani i riatdhesimit është mbyllur ditën e djeshme, me 2 fluturimet e bëra nga Londra dhe Roma.

MEPJ-ja, me anë të një njoftimi në faqen e saj zyrtare në “Facebook” ka njoftuar se janë riatdhesuar të gjitha rastet emergjente, të cilat janë vlerësuar me rigorozitet nga përfaqësitë e Republikës së Shqipërisë në botë.

Gjithashtu, ministria bën me dije se të gjithë qytetarët shqiptarë, të cilët vazhdojnë të jenë të bllokuar jashtë Shqipërisë, për shkak të mbylljes së kufijve tokësorë dhe ajrorë mund të komunikojnë me ministrinë për të marrë ndihmë apo informacion.

Duke nisur nga dita e sotme, qytetarët mund të telefonojnë ose të çojnë një mesazh në aplikacionin WhatsApp, vetëm në numrat e vënë në dispozicion për emergjencat nga vetë MEPJ, ose në adresat e e emailit: emergjencat@mfa.gov.al dhe dk@mfa.gov.al.

Numrat e vendosur në dispozicion mund t’i kontaktoni nga ora 09:00-17:00.

00355694045503

00355694045502

00355694045500

00355694045498

00355694045495

00355694045505

00355694045501

00355694045499

00355694045497

00355694045496

Numrat e vendosur në dispozicion mund t’i kontaktoni nga ora 08:00-20:00.

00355694045493

00355694045487

00355694045492

00355694045494

00355694045489

00355694045486

00355694045490

00355694045491

00355694045485

00355694045488

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0