Mbi 500 aplikacione në Android spiunojnë 100 milionë përdorues

Mbi 500 aplikacione në Android spiunojnë 100 milionë përdorues


Mbi 500 aplikacione të ndryshme në sistemin operativ Android që janë shkarkuar më shumë se 100 milionë herë nga Google Play, u gjetën “të infektuara” në një bibliotekë që i shpërndan viruset e spiunazhit mobil fshehurazi tek përdoruesit dhe të njëjtat mund të kryejnë operacione të rrezikshme.

Meqenëse 90% e aplikacioneve në Android janë falas të shkarkohen nga dyqani i Google Play, reklamimi është një burim kryesor i të ardhurave për zhvilluesit e aplikacioneve.

Për këtë, ata integrojnë bibliotekën Android SDK Ads në aplikacionet e tyre, gjë që zakonisht nuk ndikon në funksionalitetin kryesor të një aplikacioni.

Por hulumtuesit e sigurisë në firmën e sigurisë mobile Lookout kanë zbuluar një paketë të zhvillimit të softuerit (SDK), i quajtur Igexin, që është gjetur duke dhënë viruse në pajisjet mobile që bazohen në Android.

/TheHackerNews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0