Mars, studiuesit italianë zbulojnë një rrjet liqenesh me ujë të kripur

Ekzistojnë një rrjet liqenesh me ujë të kripur nën akullin e Polit Jugor të planetit Mars, që mund të ndihmojë në rishkrimin e historisë së klimës së planetit dhe të hedh dritë mbi ekzistencën e mundshme të formave elementare të jetës. Kjo u zbulua nga Elena Pettinelli, Sebastian Emanuel Lauro dhe Roberto Orosei, të tre studiues italian dhe gjetja është vazhdim i zbulimeve të vitit 2018.

LEXO: A keni dëgjuar për Qytetin Shkencor të Marsit?

‘’Krahasuar me vitin 2018 ne kemi zgjeruar shumë zonën e studimit dhe kemi përdorur një metodë tjetër analize që na ndihmoj të konstatonim një sistem gjigand me ujë të kripur. Nëse dy vjet më parë kërkimi ishte kryer në një sipërfaqe prej 20 kilometrash katrorë, tani është shqyrtuar një sipërfaqe prej 250-300 kilometra dhe fakti që ka struktura hidrologjike komplekse sugjeron se mund të ketë edhe të tjera të tilla. Entuziazmi i studiuesve tani është duke u ngritur në qiell. Zbulimi i vitit 2018 ishte vetëm prova e parë e një sistemi shumë të madh të ujit në formë të lëngshme në nëntokën e Marsit, u shpreh Enrico Flamini, president i Shkollës Ndërkombëtare të Kërkimit për Shkencat Planetare (IRSPS) në Universitetin e Chieti-Pescara.

‘’Nëse ka pasur ndonjëherë një formë të jetës që evoluoi në periudhën kur Marsi kishte një klimë më të butë se sa sot, këto liqene mund të kenë siguruar një strehë për jetën e gjallë deri më sot- u shpreh Roberto Orosei.

Rainews.it

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale