Mark Zuckerberg njofton lajme "Big" për AI - Business Magazine Albania

Mark Zuckerberg njofton lajme “Big” për AI

Mark Zuckerberg njofton lajme "Big" për AI

Të enjten, Meta publikoi modelet e para të Llama 3 në dy madhësi, parametrat 8B dhe 70B. Ata gjithashtu janë integruar në Meta AI, asistentin të AI i kompanisë.

“Me këtë model të ri, ne besojmë se Meta AI është tani asistenti më inteligjent i AI që mund ta përdorni lirisht”, tha CEO Mark Zuckerberg të enjten në një postim në Instagram. Meta tha në një postim në blog të enjten, modelet e saj më të reja panë “përqindje të reduktuara të rreme të refuzimit, përmirësim të shtrirjes dhe rritje të diversitetit në përgjigjet e modeleve”, si dhe përparim në arsyetimin, gjenerimin e kodit dhe udhëzimet. “Me Llama 3, ne kemi vendosur të ndërtojmë modelet më të mira të hapura që janë në të njëjtin nivel me modelet më të mira pronësore të disponueshme sot”, thuhet në postim. “Kjo gjeneratë e ardhshme e Llama demonstron performancën më të fundit në një gamë të gjerë standardesh të industrisë dhe ofron aftësi të reja, duke përfshirë arsyetimin e përmirësuar. Ne besojmë se këto janë modelet më të mira me burim të hapur të klasës së tyre.” Megjithëse Meta e faturon Llamën si burim të hapur, Llama 2 u kërkoi kompanive me më shumë se 700 milionë përdorues aktivë mujor të kërkonin një licencë nga kompania për ta përdorur atë, të cilën Meta mund ta japë ose jo. Në të ardhmen e afërt, Meta shpreson të “ta bëjë Llama 3 shumëgjuhëshe dhe multimodale, të ketë kontekst më të gjatë dhe të vazhdojë të përmirësojë performancën e përgjithshme në të gjitha aftësitë kryesore të LLM-së si arsyetimi dhe kodimi,” tha kompania në postimin në blog.

Lexo edhe:Bill Gates rrëfehet për humbjet. Ja për çfarë e ka fjalën ai

Pra, çfarë do të thotë ndryshimet për Meta AI tani?

Asistenti i AI mund të ndihmojë me detyra si rekomandimi i restoranteve, planifikimi i udhëtimeve dhe bërja e emaileve tuaja të tingëllojnë më profesionale. Përdorimi i veçorisë Imagine të Meta AI gjithashtu prodhon imazhe më realiste  më shpejt: ato do të fillojnë të shfaqen ndërsa jeni duke shkruar dhe do të ndryshojnë “me çdo pak shkronja të shtypura”, sipas një njoftimi për shtyp të lëshuar të enjten. Meta AI është i disponueshëm në Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger dhe në browser. Kompania thotë se AI multimodale Meta do të vijë gjithashtu në syzet e saj inteligjente Ray-Ban Meta së shpejti. Ai po shpërndahet në anglisht në shumë vende jashtë SHBA-së. Për sa i përket asaj që vjen më pas, Meta thotë se është duke punuar në modele mbi parametra mbi 400B që janë ende në trajnim.

“Unë nuk mendoj se sot shumë njerëz mendojnë vërtet për Meta AI kur mendojnë për asistentët kryesorë të AI që përdorin njerëzit,” tha CEO i Meta Mark Zuckerberg për The Verge në një artikull të botuar të enjten. “Por unë mendoj se ky është momenti ku ne me të vërtetë do të fillojmë t’ua prezantojmë atë shumë njerëzve dhe pres që të jetë një produkt mjaft i madh.”

Meta AI, natyrisht, përballet me konkurrencë të ashpër nga asistentë më të njohur të AI, duke përfshirë ato si ChatGPT të OpenAI, Copilot të Microsoft dhe Claude të Anthropic.

 

ENTREPENEUR

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0