Mali i Zi do të hapë kufijtë me Shqipërinë

Mali i Zi

“Duke nisur nga 15 gushti, Mali i Zi do të hapë kufijtë e tij me Shqipërinë, Kosovën, Bosnjë dhe Hercegovinën, Serbinë, Maqedoninë e Veriut dhe vendet e Evropës Perëndimore,” njoftoi Drejtori i Institutit të Shëndetit Publik Dr. Boban Mugosa.

Shtysa kryesore për hapjen e kufijve janë bërë operatorët turistikë, të cilat kanë shprehur shqetësimet për mungesën e turistëve.

Lexoni: OBSH: Nuk ka asnjë provë që COVID-19 transmetohet nga ushqimi

Mugosa sqaroi se ata persona që duan të futen në Mal të Zi duhet të kenë bërë testin e COVID dhe të kenë rezultuar negativë. Ai shtoi më tej se shteti ka hyrë në një fazë në të cilën transmetimi lokal është ende i lartë, por është plotësisht nën kontroll.

Vijesti

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale