MacKenzie Bezos, aksionierja e dytë më e madhe e Amazon


MacKenzie Bezos, tani ish-gruaja e CEOs e Amazon, Jeff Bezos, ka hyrë në dy tituj në prag të divorcit: Aksionierja e dytë më e madhe individuale e Amazon, sipas Bloomberg, dhe gruaja e tretë më e pasur në botë, sipas Forbes.

Informacionet tregojnë se Jeff Bezos transferoi rreth 19.7 milion aksione Amazon për MacKenzie Bezos. Ky transferimbëri që aksionet e pronësisë së Jeff Bezos në kompani të bien nga 16% në 12%, me 4% të diferencës që shkon për MacKenzie.

Ai shiti më shumë se 965,000 aksione Amazon, me vlerë 1.8 miliardë dollarë.

Ndërkohë, 4% e aksioneve të MacKenzie Bezos vlerësohet në rreth 37 miliardë dollarë, bazuar në çmimet e aksioneve në Amazon dhe kjo e bën atë aksionaren e dytë më të madhe në Amazon, pas ish-burrit të saj. Jeff Bezos, nga ana e tij, tani ka një vlerë neto rreth 115 miliardë dollarë.

MacKenzie Bezos gjithashtu pranoi t’i jepte Jeff Bezos interesat e saj në Washington Post dhe Blue Origin. Divorci u finalizua në fillim të korrikut.

MacKenzie Bezos gjithashtu tha në prill që ajo kishte nënshkruar me Shtëpinë e Dhënies, një premtim i disa nga më të pasurit në botë për të dhuruar të paktën gjysmën e pasurive të tyre për bamirësi.

/BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale