“Lufta në Ukrainë do të godasë rritjen ekonomike në eurozonë”, thotë shefi i Bankës Qëndrore Evropiane - Business Magazine Albania

“Lufta në Ukrainë do të godasë rritjen ekonomike në eurozonë”, thotë shefi i Bankës Qëndrore Evropiane

Konflikti në Ukrainë mund të zbresë me 0.3% -0.4% nga rritja e këtij viti në eurozonë. Kështu ka deklaruar kryeekonomisti i Bankës Qëndrore Evropiane, Philip Lane, gjatë takimit të bankierëve qendrorë në Paris. Ky është “skenari i mesëm” i paraqitur nga Lane gjatë mbledhjes së djeshme të këshillit, pak orë pas pushtimit rus të Ukrainës.

Lane gjithashtu ilustroi një skenar më negativ, në të cilin ndikimi në rritje mund të jetë pothuajse 1% dhe një skenar më i butë, por i pamundur, në të cilin ngjarjet në Ukrainë nuk do të kenë ndikim në zonën e euros. Llogaritjet, thanë burimet Reuters, “shumë paraprake”, bazohen kryesisht në çmimet e mallrave (nafta në nivelin më të lartë që nga viti 2014, gazi në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave).

Lexo edhe: BE nuk ndalon, vendos sanksione të tjera kundrejt Rusisë

Lane do të japë vlerësime më të detajuara gjatë takimit të 10 marsit, në të cilin BQE pritet të vendosë për të ardhmen e programit të saj stimulues. Në mbledhjen e bankierëve qendrorë në Paris, Lane nuk paraqiti vlerësime të reja për inflacionin, duke parashikuar megjithatë se do të ketë një rritje të ndjeshme të parashikimeve për këtë vit, por në të njëjtën kohë ai tregoi se vlerësimet afatgjata, pra deri në vitin 2024, mund të jetë ende nën objektivin e Frankfurtit prej 2%.

Reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0