Londër – Nju Jork për 11 minuta me këtë avion

Londër – Nju Jork për 11 minuta me këtë avion


Ju kujtohet Skreemr, një koncept për një aeroplan supersonik që do të mund të udhëtojë me Mach 10, pra me shpejtësinë hipersonike që është e barabartë me 3 402.9 m / s.

Mos u habisni, tashmë është gati dizajni për një avion që mund të fluturojë nga Londra në Nju Jork për 11 minuta, duke udhëtuar me Mach 10 që është 12 herë më shpejt se Concorde.

Sipas CNN, projektuesi industrial Charles Bombardier publikoi dy dizajne të konceptit të ri të quajtur antipod. Teorikisht, një avion i tillë mund të mbajë deri në 10 pasagjerë për 12.430 milje, që e llogaritur në kohë i bie gati një orë.

Krahët e avionit do të pajisen me raketa që do të vënë në lëvizje avionin, i cili do të ketë një motor dhjetëra herë më të fuqishëm se ata të zakonshmit. Risia e motorit do të jetë furnizimi dhe djegia e oksigjenit nga atmosfera, duke hedhur poshtë pajisjet super të rënda që mbajnë oksigjenin.

Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0