Londër – Nju Jork për 11 minuta me këtë avion


Ju kujtohet Skreemr, një koncept për një aeroplan supersonik që do të mund të udhëtojë me Mach 10, pra me shpejtësinë hipersonike që është e barabartë me 3 402.9 m / s.

Mos u habisni, tashmë është gati dizajni për një avion që mund të fluturojë nga Londra në Nju Jork për 11 minuta, duke udhëtuar me Mach 10 që është 12 herë më shpejt se Concorde.

Sipas CNN, projektuesi industrial Charles Bombardier publikoi dy dizajne të konceptit të ri të quajtur antipod. Teorikisht, një avion i tillë mund të mbajë deri në 10 pasagjerë për 12.430 milje, që e llogaritur në kohë i bie gati një orë.

Krahët e avionit do të pajisen me raketa që do të vënë në lëvizje avionin, i cili do të ketë një motor dhjetëra herë më të fuqishëm se ata të zakonshmit. Risia e motorit do të jetë furnizimi dhe djegia e oksigjenit nga atmosfera, duke hedhur poshtë pajisjet super të rënda që mbajnë oksigjenin.

Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale