Loja e elektrizimit të Volkswagen

Volkswagen

Për prodhuesin gjerman të automobilave, një zhvendosje në automjetet elektrike ka nënkuptuar një përshtatje themelore, jo vetëm të prodhimit por edhe të komunikimeve.

Volkswagen (VW), prodhuesi gjerman i makinave, ka riorganizuar të gjithë ndërmarrjen e saj drejt qëllimit për t’u bërë lider global në lëvizjen elektrike, duke e bërë atë të përballueshme për miliona njerëz. Në një dalje të fundit, Jochen Sengpiehl, shefi i marketingut në Volkswagen Passenger Cars, shpjegoi se çfarë do të thotë kjo.

Për prodhuesin e makinave, një ndryshim kaq i madh strategjik pasqyron përpjekjen e VW për t’u rehabilituar pas skandalit të mashtrimit të emetimeve të vitit 2015 në makinat e saj me naftë. Për të lëvizur përtej kësaj krize, firma duhej të sillte risi. Makinat elektrike kanë qenë përgjigjja ndaj krizës.

Lexoni: Të gjitha risitë që sjell Volkswagen Caddy i gjeneratës së re

Megjithëse ato mbeten kryesisht rezervë e disa të privilegjuarve, plani i VW është të demokratizojë lëvizshmërinë elektronike. Së pari, kjo do të thotë të bësh një makinë elektrike të përballueshme, që sjell fitim. Së dyti, kjo do të thotë të imitosh më shumë prodhuesit e programeve kompjuterikë sesa prodhuesit e pajisjeve, ndërsa kompania fillon të kontribuojë në infrastrukturën elektrike.

Në këtë të ardhme elektrike, një nga rregullat kryesore është të fillosh të mendosh për produktet që nuk mbarojnë kurrë me të vërtetë, si në botën e softuerit.

Për Sengpiehl dhe aftësinë e marketingut, puna është në vazhdim e sipër. Sengpiehl përdor një term, kur përshkruan disiplina historikisht të ndara, megjithëse të lidhura – shitje, marketing, PR – si “të shkrira” së bashku.

Përpjekja e kompanisë për t’i dhënë kuptim kësaj, lidhet me punën e saj të fundit, që është krijimi i sistemit OneHub. Ky është një front i thjeshtë për faqen e internetit të firmës me një qëllim të qartë: sjelljen e mbi 600 milionë vizitorëve të saj mujorë (me përjashtim të Kinës) në ekosistem dhe më pas orientimin e tyre drejt makinave.

WARC

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale