Lirian Ostrovica, sipërmarrësi që ju mundëson të filmoni live video dhe audio përmes Ecardify.io - Business Magazine Albania

Lirian Ostrovica, sipërmarrësi që ju mundëson të filmoni live video dhe audio përmes Ecardify.io

Lirian Ostrovica

“Mos lexo dhe mos u frymëzohu vetëm nga historitë e suksesshme. Do të mësosh shumë më tepër, nëse lexon historitë e dështimeve.”

Lirian Ostrovica, jeton prej vitesh tashmë në Kanada, por prej disa vitesh po zhvillon një biznes në Shqipëri, siç është dhurata.com dhe vitet e fundit ka zhvilluar disa produkte softwerike që i gjeni në platforma të ndryshme ndërkombëtare. Liriani jeton jashtë por flet shqip, në gjuhën e nënës dhe bën biznes në tokën mëmë, ndërsa mendësia e tij ndërkombëtare dhe njohuritë në teknologji i kanë zgjeruar më tej hapësirën e biznesit. Si një prej shqiptarëve të diasporës që mendon, flet dhe punon shqip, ne kemi zhvilluar një intervistë me të për të mësuar më shumë rreth tij dhe dhe bizneseve që ai drejton.

Cili është rrugëtimi juaj profesional?

Kam mbaruar studimet e larta si Inxhinier Mekanik në 1988, dhe në vitet që pasuan kam punuar njëkohësisht si projektues makinerish, programues kompjuteri dhe profesor i jashtëm në universitet.

Në vitin 1993 vajta për studime në një universitet të Hollandës, dhe më pas punova për një kompani belge që po investonte në Shqipëri, por që dështoi.

Për të lexuar artikullin e plotë abonohu në një nga paketat tona.
Kliko këtu për t'u abonuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0