Lira turke përfundon në raportin 12 me 1 përballë dollarit. Zhvlerësimi më i madh në 20 vite - Business Magazine Albania

Lira turke përfundon në raportin 12 me 1 përballë dollarit. Zhvlerësimi më i madh në 20 vite

Rënia e lirë e Lirës turke po thyen të gjitha llojet e rekordeve pasi fushata intensifikuar e Presidentit Recep Tayyip Erdogan për norma më të ulëta interesi po e zhyt vendin më thellë në krizë.

Seria e zhvlerësimit 11-ditor të lirës është tani më e gjata në 20 vjet, dhe vetëm në nëntor, ajo ka humbur pothuajse një të tretën e vlerës së saj.

Shitja e fundit erdhi pasi Erdogan mbrojti kërkesat e tij për kosto më të ulëta të huamarrjes që kanë rritur çmimet dhe kanë frustruar investitorët. Ata ankohen se politika monetare po bëhet gjithnjë e më e paarsyeshme dhe e paparashikueshme në një vend ku ndikimi i presidentit është i thellë. Ndërsa shumica e bankave qendrore po flasin për shtrëngim të politikës pasi rimëkëmbja globale nxit inflacionin, Turqia ka ulur me 4 pikë përqindje normat e huamarrjes që nga shtatori.

“Për investitorët, komentet e Erdoganit nënkuptojnë një gjë: Nuk do të ketë asnjë mbrojtje për ta kur inflacioni të vazhdojë të dëmtojë asetet e tyre”, tha Ima Sammani, një analiste e tregut të FX në Monex Europe. “Komentet e Erdogan mund të shihen kryesisht si braktisje e kujdesit dhe një shenjë për tregjet se cikli i lehtësimit nuk ka gjasa të përfundojë së shpejti.”

Erdogan u shpreh të hënën për të mbrojtur masat që hasën në kritika pothuajse universale nga ekonomistët dhe madje edhe të brendshëm, duke thënë se ato ishin pjesë e një ndryshimi afatgjatë që i jep përparësi eksporteve dhe krijimit të vendeve të punës.

Erdogan, popullariteti i të cilit është në nivelin më të ulët historik përpara zgjedhjeve në 2023, duket se ka një ndikim të madh mbi bankën qendrore. Ai shkarkoi guvernatorët të cilët nuk ia vunë veshin presionit të tij, evokoi fenë për të justifikuar normat më të ulëta dhe përçmoi “ekonomistët vasalë” të cilët vënë në dyshim mantrën e tij joortodokse se kostot e larta të huamarrjes janë shkaku i inflacionit dhe jo një frenim i rritjes së çmimeve.

“Është sikur ata të vënë një fëmijë në krye të një centrali bërthamor,” tha Kerim Rota, kreu i politikës ekonomike në Partinë e Ardhmërisë opozitare, duke kritikuar politikat ekonomike të Erdoganit. Duke folur në Halk TV opozitar, Rota, një ish-bankier, tha se miliona turq që fitojnë lira do të humbasin me këtë politikë.

Rënia e lirës ka shtyrë institucionet, përfshirë Societe Generale dhe Goldman Sachs, të parashikojnë rritje të normës në gjysmën e parë të 2022, megjithëse disa thonë se pragu mund të mos arrihet aq shpejt.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0