Ligji për kanabisin mjekësor, gati brenda dy muajsh

Ligji për kanabisin mjekësor

Pa u mbyllur vera Shqipëria do të ketë një ligj të posaçëm për kanabisin mjeksor. Pohimet për gatishmërinë e ligjit kanë nisur javën e fundit dhe u theksuan edhe gjatë konferencës online të  kryeministrit Edi Rama. Ai tha se, ligji për legalizimin e kanabisit mjekësor do të miratohet brenda këtij sesioni parlamentar.

Ai bëri të ditur se, nuk është negociuar me delegacionin evropian për legalizimin e kanabisit. “Nuk kam asnjë vlerësim të posaçëm se nuk ka as vlerësim. Vlerësimet dhe konsultimet do t’i bëjmë me disa vende ku ka pasur eksperienca të futjes në jetën ekonomike të përpunimit të kanabisit mjekësor. Kohë më parë e kam thënë se nuk është koha për të folur. Është koha për të vënë situatën nën kontroll”, tha Rama.

Rama ritheksoi se kemi mëse një vit që po e analizojmë. Sipas tij, janë pjekur kushtet për këtë.

Duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve, Rama foli edhe për shpenzimet për rindërtimin. Sipas tij, shpejt do të nisë ngritja e kantierëve të parë.
Asnjë qindarkë për rindërtimin nuk është prekur për të menaxhuar pandeminë e koronavirusit.

“Nuk ka asnjë lloj ngecje apo situatë të veçantë lidhur me fondet e rindërtimit, jemi në proces, kemi pasur një vonesë objektive të shkaktuar nga situate e pandemisë. Këtë javë finalizohet gara e Fondit Shqiptar të Zhvillimit për shtëpitë individuale dhe besoj nis puna”, tha ai.

Përparësi në rindërtim sipas tij janë shkollat. Për to garat janë në fazë të avancuar, ku ka mbaruar faza e parë.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale