Ligji për Inteligjencën Artificiale pritet t’i kushtojë BE-së 31 mld euro - Business Magazine Albania

Ligji për Inteligjencën Artificiale pritet t’i kushtojë BE-së 31 mld euro

Një ligj i ri i projektuar për të rregulluar inteligjencën artificiale në Europë mund t’i kushtojë ekonomisë së Bashkimit Europian 31 miliardë euro gjatë pesë viteve të ardhshme, sipas një raporti nga organizata me qendër në Uashington, Qendra për Inovacionin e të Dhënave.

Akti i Inteligjencës Artificiale, një ligj i propozuar i paraqitur nga Komisioni Europian, do të jetë “rregullimi më kufizues në botë i Inteligjencës Artificiale”, sipas qendrës.

“Ai jo vetëm që do të kufizojë zhvillimin dhe përdorimin e AI në Europë, por do të imponojë kosto të konsiderueshme për bizneset dhe konsumatorët e BE,” shkruan organizata në raport.

Komisioni tha se nuk pajtohet me gjetjet e raportit dhe se ato duket se kanë të meta. Qendra për Inovacionin e të Dhënave argumenton se një ndërmarrje e vogël ose e mesme me një qarkullim prej 10 milionë eurosh do të përballonte kostot e pajtueshmërisë deri në 400,000 euro nëse do të vendoste një sistem AI me rrezik të lartë. Sisteme të tilla përcaktohen nga komisioni si ato që mund të prekin të drejtat ose sigurinë themelore të njerëzve.

“Ky përcaktim përfshin një gamë të gjerë të aplikacioneve të mundshme nga infrastruktura kritike në trajnimin arsimor dhe profesional duke i nënshtruar atyre një sërë kërkesash para se kompanitë t’i nxjerrin ato në treg,” tha qendra.

“Barrat e pajtueshmërisë” do t’i kushtojnë bizneseve europiane 10.9 miliardë euro në vit deri në vitin 2025, ose 31 miliardë euro gjatë pesë viteve të ardhshme.

“Në vend që të shumëzoni koston e përqindjes me investimin për aplikimet me rrezik të lartë të AI, numrat në raport janë rezultat i shumëzimit me të gjitha investimet në AI.

“Komisioni ka pohuar në mënyrë të përsëritur se drafti i legjislacionit të AI do të mbështesë rritjen dhe inovacionin në ekonominë digjitale të Europës, por një analizë reale ekonomike sugjeron që argumenti është i paqëndrueshëm në rastin më të mirë,” tha Ben Mueller, analist i lartë i politikës në Qendrën për Inovacionin e të Dhënave dhe autor i raportit.

AI tashmë është duke u përdorur për të fuqizuar produktet për Google, Apple dhe Facebook, por ligjvënësit në Europë janë të shqetësuar për ndikimet e tij. Ndërsa teknologjia ka potencialin të jetë një forcë për mirë në fusha si kujdesi shëndetësor dhe modelimi i klimës, ajo gjithashtu mund të përdoret në armë vdekjeprurëse autonome ose për t’i dhënë çdo personi në një popullsi një “rezultat” social.

Ndërkohë, makineritë që mund të mësojnë si të bëjnë detyra të bëra zakonisht nga njerëzit mund të zhdukin miliona vende pune. Qendra për Inovacionin e të Dhënave është një pjesë e Fondacionit jofitimprurës, Teknologjisë së Informacionit dhe Inovacionit, i cili mbështetet nga Amazon, Apple, Microsoft dhe NBCUniversal, kompania mëmë e CNBC.

The National Digest

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0