Lezhë - Konkursi i ideve të biznesit, organizohet në shkollën profesionale - Business Magazine Albania

Lezhë – Konkursi i ideve të biznesit, organizohet në shkollën profesionale


Lezhë, në shkollën profesionale “Kolin Gjoka” u organizua konkursi i ideve, ku nxënësit kanë paraqitur idetë e tyre inovatore. Qëllimi i këtij aktiviteti është lidhja e teorisë me praktikën, që pas përfundimit të shkollës të jenë të aftë për tregun e punës.

Nxënësit e shkollës profesionale “Kolin Gjoka” në qytetin e Lezhës janë bërë pjesë e një konkursi idesh të organizuar në mjediset e kësaj shkolle. Të ndarë në 5 grupe ata kanë paraqitur idetë e tyre në biznes përballë një jurie me specialistë.

Drejtori i shkollës profesionale “Kolin Gjoka”, Bardh Dedgjonaj, tha se qëllimi i konkurseve të tilla midis nxënësve është lidhja e teorisë me praktikën që pas përfundimit të shkollës, të jenë të aftë për tregun e punës.

Përfundimi i arsimit profesional shihet si një mundësi e mirë punësimi, kjo duke iu referuar dhe faktit se rajoni i Lezhës ka në fokus turizmin dhe nevojat për profesionistë të fushës janë të shumta, ndërkohë që diplomat e shkollës “Kolin Gjoka” njihen dhe në disa vende të Europës.

lezhe-konkursi-ideve-te-biznesit-organizohet-ne-shkollen-profesionale-businessmag

Burimi: Oranews.tv

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0