Kuba, vendi ku një taksist fiton në muaj shumë më tepër se një mjek

Kuba, vendi ku një taksist fiton në muaj shumë më tepër se një mjek


Për herë të parë Kuba është quajtur Governorate of Cuba, dhe ka ekzistuar për vetëm 8 vite (1511–1519). Ajo ka kaluar në shumë sundimtarë e influenca, deri në Kubën komuniste që njohim sot.

Ashtu si Shqiperia pas vitit 1944, edhe Kuba ka patur fatin e keq të funksionojë me një ekonomi të centralizuar.

Partia Komuniste e Kubës me në krye Fidel Kastron, morën kontrollin e vendit në vitin 1959. Pas kësaj, ai sekuestroi të gjitha pronat private, si biznese dhe toka. Çdo institucion i vendit ishte i komanduar drejtpërdrejt nga qeveria. Çdo punishte, çdo spital, çdo restorant, nga më i madhi, deri tek më i vogli. Shteti gjithashtu vendosi çmimet për çdo produkt dhe rrogat për çdo punë.

Sot e kësaj ditë, Kuba vazhdon të ketë të njëjtën pamje. Në imagjinatën tonë, ushqimi i rrugës duhet të jetë diçka me të vërtetë që ja vlen të provohet. Por ndryshe nga nga imagjinata, kudo gjen sanduiçë të zakonshëm.

Gjithçka i ngjan asaj që kemi parë ose dëgjuar për vitet e komunizmit në Shqiperië. Një ekonomi jo kompetitive sepse gjithçka vazhdon në një vijë të drejtë.

Por në vitet 90, qeveria e kuptoi që kjo nuk funksionon, dhe vendosi të lëshojë disa liçensa private. Shumë njerëz kanë kryer studimet për inxhinieri ose mjekësi. Por puna e tyre e përditshme, është të ofruarit transport privat kryesisht për turistët.

Gjithçka më tepër gjendet në videon më poshtë:

https://www.youtube.com/watch?v=n-mUZRP-fpo

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0