Ku do të vendoset Selia Qëndrore për Europën? Pyetje më e madhe për Global Startups pas Brexit


Ditët kur Londra shërbente si selia qëndrore për Global Startups kanë kaluar, tani  që Mbretëria e Bashkuar ka filluar të zhvendoset nga Bashkimi Evropian.

Thjesht pyesni Nicole Sahin, e cila filloi punën e kompanisë së saj, Globalization Partners me 200 të punësuar. Kompania ndihmon korporatat e tjera të punësojnë në vende, ku ata nuk kanë një prani fizike, është aktive në më shumë se 170 vende. Të martën, Sahin njoftoi se do të mblidhte 150 milionë dollarë në kapital privat për kompaninë e saj, me një vlerësim prej 500 milionë dollarësh. Paratë vijnë nga Wincove Private Holdings, TDR Capital dhe Sands Capital. Sahin do t’i përdorë ato para për të zgjeruar gjurmën e kompanisë në nivel ndërkombëtar, të punësojë ekipe të shitjeve dhe marketingut në Evropë dhe Azi dhe të rrisë investimet e saj në teknologji.

Falë Brexit, Sahin pret që zhvillimin ekonomik ta shikojë shumë më ndryshe nga sa ndodhi në vitin 2012, kur ajo filloi Globalization Partners. “Mbretëria e Bashkuar,” thotë ajo, “thjesht po hedh një hap fluturues nga skena ndërkombëtare. Ajo do që të jetë një vend i vogël në një ishull”.

Kur Sahin filloi Globalization Partners, ajo thotë se në 90% të rasteve, kompanitë mund të zgjerohen në Evropë duke punësuar një ekip në Londër. Kjo nuk do të thotë të mbështetesh vetëm në ekspertizën britanike: “Londra është aq e larmishme saqë mund të punësosh një ekip të tërë evropian jashtë Londrës,” thotë ajo.

Me Brexit, kjo nuk do të ndodhë më. Sipas saj, nuk ka një zëvendësim të dukshëm për Londrën: “Nuk ka më një seli të paracaktuar për Evropën”. Irlanda është ndoshta pretenduesi kryesor, i cili fitoi popullaritet me tarifa të ulëta të taksave të korporatave. Hollanda ka bërë të njëjtën gjë, thotë Sahin. Dublini është akoma “duke u rritur”, por Amsterdam gjithashtu po rritet si një qendër teknologjie. Në të dy vendet, sistemi ligjor është relativisht i lehtë për bizneset startup për të nisur punën. Ajo pret që kompanitë të vendosin një zyrë prapë në Irlandë ose Hollandë, dhe më pas të punësojnë disa shitës në secilin vend në tregjet e synuara.

Sahin është disi e befasuar që interesi i startup-eve në Francë është rritur. Ajo thotë se sistemi ligjor në Francë është “shumë unik” dhe “super burokratik”. Shkalla e taksave personale është e lartë. “Është e vështirë për një person që të dëshirojë të shkojë atje dhe të ndërtojë një sipërmarrje nga fillimi thotë ajo.

Ajo thotë që industrit ë veçanta mund të kenë strategji të ndryshme. Një kompani e modës do të vendosë selinë e saj evropiane në Itali ose Francë, ndërsa një kompani e pajisjeve mjekësore ka të ngjarë të zgjedhë Zvicrën. Një kompani e teknologjisë prapë do të zgjedhë Irlandën.

Berlini gjithashtu ka qenë i njohur me startup-et, por Sahin thotë se po bëhet shumë i shtrenjtë. “Këtu janë fëmijët më të mirë”, thotë ajo. “Aty do gjeni personin të cilin ju doni të punësoni për të drejtuar kompaninë tuaj të teknologjisë. Por qiratë po rriten shumë”.

Alternativa? Kohët e fundit, ajo ka qenë në Lisbonë. Sahin thotë: “është e lezetshme, e lirë dhe e bukur”.

Përshtati në shqip: Klajdi Xhemali

INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale