Krijohet Shoqata e E-commerce-it Shqiptar - Business Magazine Albania

Krijohet Shoqata e E-commerce-it Shqiptar

Një grup kompanish në fushtën e tregtisë online kanë vendosur të krijojnë Shoqatën e E-commerce Shqiptar. Rreth 110 subjekte që operojnë në këtë fushë, së bashku me partnerë si institucionet dhe organizatat financiare, kompanitë logjistik, të teknologjisë dhe inovacionit u mblodhën në një takim në mjediset e “Hotel Plaza”, në Tiranë, ku diskutuan për krijimin e kësaj organizate. Në fund, 35 subjekte nënshkruan krijimin e këtij organizimi, i cili do të mbrojë interesat legjitime të operatorëve të këtij sektori.

Nisma për krijimin e Shoqatës së E-commerc-it Shqiptar u ndërmorr nga një grupim kompanish shqiptare, të kryesuar nga Valer Pinder, CEO i “Aladini Trade Partner”, Zyra e Bashkëpunimit Gjerman për Zhvillim (GIZ) dhe ABSL Albania.

Pinderi parashtroi situatën e tregtisë online në Shqipëri, ecurinë ndër vite, rritjen e saj, sidomos pas fillimit të pandemisë në vitin 2020, dhe sfidat që shfaqen si pasojë e informalitetit në shitjet online. “Ky treg shfaq mundësi të jashtëzakonshme për të gjithë kompanitë që duan të punojnë në këtë treg, por e vetmja zgjidhje është formalizimi i tij, bashkëpunimi me operatorët e tregut si institucionet financiare, subjektet që operojnë në sektorët logjistikë, teknologji, dhe dialogu me institucionet politikë-bërëse në Shqipëri”, – tha Pinderi. Sipas tij, çdo ditë shpërndahen 17 000 – 20 000 pako nga kompanitë postare drejt klientëve, ku më pak se 30% iu përkasin kompanive që operojnë ligjërisht në treg. Sfida më e madhe mbetet formalizimi i tregut, hapja ndaj tregjeve globale dhe zhvillimi i këtij sektori sipas standardeve profesionale.

Përfaqësuesit në këtë takim dhanë ide dhe propozime për ngritjen dhe funksionimin e kësaj organizate. Mes tyre u propozua që kompanitë anëtare të shoqatës të pajisen me një certifikatë sigurie për të rritur besueshmërinë në treg si dhe u diskutua ngritja e një fondi garancie për klientët. Në fund u vendos për ngritjen e një Bordi Këshillimor me pjesëmarrjen e organizave dhe institucioneve financiare kombëtare dhe ndërkombëtare, të ekspertëve të fushave që lidhen me tregtinë elektronike dhe partnerë të tjerë që lidhen me këtë sektor.

Para disa ditësh Ministria e Financave ka thirrur në një takim të gjithë përfaqësuesit e kompanive që tregtojnë online dhe ka kërkuar prej tyre propozime për përmirësimin e kuadrit ligjor – rregullativ si dhe ndërmarrjen e hapave të përbashkët në luftën kundër evazionit fiskale dhe mbrojtjen e të drejtave të konsumatorëve në Shqipëri.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0