Krijohet KiloCore, procesori më i fuqishëm që ekzekuton 1.78 trilionë instruksione në sekondë


Nëse keni qenë të kënaqur nga procesori desktop 10-core i lançuar së fundmi nga Intel, ka të ngjarë të vlerësoni përpjekjet e një ekipi studiuesish në Universitetin e Kalifornisë, i cili krijoi atë që ata pretendojnë të jenë procesori i parë 1000-core.

I publikuar zyrtarisht në Simpoziumin mbi Teknologjinë VLSI dhe Qarqet 2016 në Honolulu më 16 qershor, çipi KiloCore përmban 621 milionë transistorë dhe transmeton 1.78 trilionë instruksione për sekondë.

“Është çipi i parë në botë 1000-procesor dhe ky është më i larti procesor clock-rate i projektuar ndonjëherë në një universitet,” tha kreu i ekipit Bevan Baas në një deklaratë, raporton TechSot.Al.

KiloCore është ndryshe nga procesorët tradicionale multi-core në disa aspekte. Së pari, secili prej core-ve të saj është e programuar në mënyrë të pavarur, do të thotë se mund të mbyllë veten kur nuk është e nevojshme për të kursyer energji. Gjithashtu, çipi mund të ekzekutojë 115 miliardë instruksione në sekondë, ndërsa vetëm duke përdorur 0.7W të energjisë, duke e bërë atë shumë të efektshme – 100 herë më shumë, pohojnë studiuesit, se një procesor modern laptopi.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.alBusiness Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale