Krijohen vathët e parë inteligjentë që monitorojnë temperaturën e trupit - Business Magazine Albania

Krijohen vathët e parë inteligjentë që monitorojnë temperaturën e trupit

Krijohen vathët e parë inteligjentë që monitorojnë temperaturën e trupit

Studiuesit në Universitetin e Uashingtonit kanë një xhevahir të ri në fushën e teknologjisë së veshjes. Një prototip i vathit inteligjent i quajtur “Vath termik (thermal earring)” u prezantua kohët e fundit si një pajisje me valë që mund të monitorojë temperaturën e një përdoruesi. Në një studim të vogël me gjashtë persona, aksesori inteligjent tejkaloi një orë inteligjente për të ndjerë temperaturën e lëkurës gjatë periudhave të pushimit. Studiuesit thanë se ai gjithashtu tregoi premtues për monitorimin e shenjave të stresit, ngrënies, stërvitjes dhe ovulacionit.

Pajisja aktualisht nuk është e disponueshme në treg. Vathi termik, i cili është sa përmasat dhe pesha e një kapëse të vogël letre, bashkon një sensor në vesh me një kapëse magnetike. Një sensor tjetër varet disa cm më poshtë për të vlerësuar temperaturën e dhomës. Sensorët mund të personalizohen me dizajne mode të bëra gur të çmuar pa ndikuar negativisht në saktësinë e produktit.

“Unë mbaj një orë inteligjente për të gjurmuar shëndetin tim personal, por kam zbuluar se shumë njerëz mendojnë se orët inteligjente nuk janë të modës ose të mëdha dhe të pakëndshme,” tha bashkëautori Qiuyue (Shirley) Xue, një student i doktoraturës në UW në Paul G. Allen Shkolla e Shkencave Kompjuterike dhe Inxhinierisë.

Lexo edhe:Si ju thyhet vetëvlerësimi në atë që quhet ‘Sindroma Eko’

Xue ishte kurioz për atë që mund të mësohej nga vathi dhe zbuloi se ndjesia e temperaturës së lëkurës në lobin e veshit , në vend të një dore ose ballit, ishte shumë më e saktë.

Pajisja ka një jetëgjatësi të baterisë 28-ditore. Së bashku me baterinë, ata futën edhe një çip Bluetooth, dy sensorë të temperaturës dhe një antenë. Në vend që ta çiftojë me një pajisje, e cila përdor më shumë energji, vathi përdor modalitetin e reklamimit Bluetooth,  transmetimet që transmeton një pajisje për të treguar se mund të çiftohen. Pas leximit dhe dërgimit të temperaturës, ajo shkon në gjumë të thellë për të kursyer energji, raportoi UW.

“Përfundimisht, unë dua të zhvilloj një grup bizhuterish për monitorimin e shëndetit,” tha Xue. “Vathët do të ndiejnë aktivitetin dhe metrikat e shëndetit si temperatura dhe rrahjet e zemrës, ndërsa një gjerdan mund të shërbejë si monitor elektrokardiogrami për të dhëna më efektive për shëndetin e zemrës.”

gw

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0