Konkursi i Biznesit IDEA, 40 finalisët në mentorim

Konkursi i Biznesit IDEA, 40 finalisët në mentorim


Bizneset dhe sipërmarrja janë çelësi i konkurrueshmërisë në ekonominë globale sot. Ata janë gjeneratorët më të fuqishëm të punësimit dhe të ardhurave. Megjithatë, fillimi ose zgjerimi një ndërmarrje kërkon kompetenca sipërmarrëse dhe aftësi biznesi. Sipërmarrësit e ndërmarrjeve mikro, të vogla dhe të mesme shpesh sfidohen nga kërkesat e ekspertizës dhe financimit që i pengojnë ata të fillojnë ose të rrisin një biznes të suksesshëm.

Më shumë se 400 persona morën pjesë këtë vit në trajnimet e Sfida IDEA dhe 150 pjesëmarrës u përzgjodhën për të ndjekur trajnimet për planin e biznesit. Pas 10 ditë trajnim në Tiranë, Elbasan, Shkodër, Vlorë dhe Durrës, Korçë dhe Fier dhe rreth 2 muaj këshillim, rreth 130 pjesëmarrës të rinj kanë punuar për zhvillimin e planeve të tyre të biznesit gjatë periudhës Qershor-Gusht 2018. Në këtë fazë 40 të përzgjedhur do të kenë mundësi të përfitojnë mentorim nga mentorë vendas e të huaj gjatë periudhës Shtator-Tetor 2018.

Të gjithë pjesëmarrësit festuan në Muzeun Historik Kombëtar me certifikata në duar për 96 plane biznesi të përgatitura. Ata u informuan gjithashtu lidhur me skemën e granteve IDEA që menaxhon Ministria  e Financave dhe Ekonomisë me GIZ, dhe mundësi të tjera financimi për startup në Shqipëri.

I ftuar në event z. Arjan Ymeri, drejtor i OFIÇINA, një OJF që mundëson inkubim/akselerim për startupet e reja dhe ndihmon zhvillimin e ideve në kompani të mirëfillta, ofroi mbështetje për të gjitha idetë e biznesit të prezantuara në këtë program.

Të rinjtë sipërmarrës kanë qenë fokusi i trajnimit, nën moton frymëzuese Ti Mund Ta Ndryshosh Vet Të Ardhmen Tënde, e duket se pas këtij trajnimi e ardhmja e tyre premton shumë.

Rrugëtimi i IDEA do të vazhdojë, duke ofruar mentorim për projektet fituese nga profesionistë të fushave të ndryshme në vendin tonë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0