Konfirmohet prania e ujit ne hene - Business Magazine Albania

Konfirmohet prania e ujit ne hene


Eshte konfirmuar zbulimi i ‘nje sasie te konsiderueshme uji’ ne mostrat e shkembinjve te mbledhur nga astronautet ne misionin Apollo. Zbulim qe ve ne dyshim teorine sesi eshte formuar hena, sipas shkencetareve.

Eshte qe ne epoken e misionit te pare te Apollos qe shkencetaret mendojne se hena eshte formuar pasi nje trup qiellor me madhesine e Marsit u bashkua perfundimisht me token, duke formuar keshtu ate qe ne e quajme ‘hene’.

Ky lloj procesi, sipas shkencetareve, ka projektuar ne hapesire hidrogjenin, elementin thelbesor per formimin e ujit. Por nje studim i ri sugjeron se ky lloj skenari eshte i mundur duke pasur parasysh sasine e ujit te gjetur ne shkembinjte henore te mbledhura ne siperfaqen e henes qe ne fillim te viteve ’70 me misionet e Apollo 15, 16 dhe 17.

Kur flitet per uje, shkencetaret nuk flasin per nje gjendje te lenget, por per hidrosil, nje element kimik qe perfshin hidrogjenin dhe oksigjenin, pra elementet e ujit. Studime te se kaluares tregojne se elementet qe formojne ujin mund te kene arritur ne hene nga burime te jashtme pas ftohjes se kores se henes.

Ererat diellore, meteoritet dhe kometat jane pare si agjente te mundshem mbartes. Por gjithsesi, kjo nuk shpjegon gje per sasine e ujit te gjetur ne mostrat e misioneve te Apollos, kane deklaruar shkencetaret.

Meqenese hidrosili gjendet ne thellesi te mostrave te mbledhura, shkencetaret kane eleminuar teorine e ererave diellore. Ndikimet nga asteroidet dhe kometat do te kishin sjelle uje me ne thellesi, por kjo nuk do te ishte ne kushte perfekte sic kane mundur te vezhgojne shkencetaret, sepse perberja e saj do te kishte ndryshuar si pasoje e temperaturave te larta.

Gjurmet e hidrosilit jane gjendur ne cdo shkemb ne misionet e Apollos, i cili sugjeron se uji nuk gjendet vetem ne nje pike te siperfaqes. Kerkimi i ri duket se pergenjeshtron kerkimet e meparshme, por duhet te kemi parasysh se mjetet e viteve ’70 dhe ’80 nuk ishin kaq te sakta dhe moderne sa jane sot.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0