Konferenca “Paraja dhe bankingu në Shqipëri, nga antikiteti në ditët tona” - Business Magazine Albania

Konferenca “Paraja dhe bankingu në Shqipëri, nga antikiteti në ditët tona”


Banka e Shqipërisë ka njoftuar organizimin e Konferencës së parë të Muzeut të Bankës
së Shqipërisë, e cila do të zhvillohet në datat 14-15 Qershor 2017, në selinë e saj qendrore, në Tiranë.

Konferenca do të jetë një veprimtari dy ditore që do t’i kushtohet temës: “Paraja dhe bankingu në
Shqipëri, nga antikiteti deri në ditët tona” (dita e parë e saj).

Ndërsa dita e dytë e kësaj konference do t’i dedikohet rolit edukues të muzeve të bankave qendrore në njohjen e historisë së parasë, bankingut dhe rritjes së kulturës financiare përmes ekspozitave, edukimit dhe inovacionit.

Qëllimi i ditës së parë të konferencës është të mbledhë së bashku historianë, numizmatë, arkeologë,
e studiues të historisë monetare e ekonomike, për të prezantuar e diskutuar gjetjet e studimeve të
tyre në fushën e prodhimit dhe qarkullimit monetar, historisë ekonomike dhe zhvillimit të bankingut
në vendin tonë, nga antikiteti e deri në ditët tona.

Aktiviteti do të organizohet në tre sesione të fokusuara përkatësisht në lashtësi, mesjetën deri në shpalljen e pavarësisë dhe në periudhën moderne nga shpallja e pavarësisë deri në ditët tona.

Temat e propozuara:

 • Shkëmbimi paramonetar dhe dëshmi të formave paramonetare të këmbimit në lashtësi
 • Prodhimi dhe qarkullimi monetar në Ilirinë e Jugut, shek. V-I p.e.s
 • Thesaret që fsheh nëntoka shqiptare, burim i rëndësishëm informacioni për numizmatikën
  ilire
 • Ekonomia, shkëmbimi dhe qarkullimi monetar në shek. IV-XIV, në territoret shqiptare
 • Qarkullimi monetar dhe marrëdhëniet tregtare të viseve shqiptare nën Perandorinë Osmane
 • Adriatiku: vijë ndarëse dhe urë lidhëse e shkëmbimeve tregtare në prag të Luftës së Parë
  Botërore
 • Përpjekjet e para për krijimin e një banke kombëtare shqiptare dhe emetimi i monedhës
  parë shqiptare
 • Politika monetare dhe mekanizmi ekonomik gjatë sistemit komunist
 • Zhvillimi i bankingut qendror modern, një shtysë për rritjen ekonomike të vendit

Data: 14-15 Qershor 2017
Vendi: Banka e Shqipërisë, Tiranë
Gjuhët e konferencës: shqip dhe anglisht

Burimi: bankofalbania.org

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0