Konferenca ndërkombëtare shkencore në Tiranë, mundësi për studentët dhe studiuesit e rinj


ARICON në bashkëpunim me Universitetin Metropolitan të Tiranës organizon për herë të parë në Shqipëri konferencën shkencore “Applied Research International Conference on Business, Social and Technological Innovations (ARICBSTI)”. Një mundësi e mirë për akademikët dhe kërkuesit shkencorë për t’u dhënë përmasa ndërkombëtare punimeve të tyre.

Me një dimension global dhe një eksperiencë prej 12 vitesh, ARICON vjen për herë të parë në vendin tonë, duke organizuar një konferencë shkencore. ARICON është një organizatë ndërkombëtare me qendër në Britaninë e Madhe dhe Australi për Kërkim Shkencor dhe Zhvillim, e cila synon të ofrojë një platformë për akademikët dhe kërkuesit shkencorë në të gjithë botën.

Në këtë konferencë mund të marrin pjesë akademikë, kërkues shkencorë, konsulentë apo politikanë me formime dhe qëllime të ndryshme. Konferenca ofron mundësi pjesëmarrjeje jo vetëm për studiuesit që kanë përfunduar doktoraturën e tyre, por edhe ata që janë në proces doktorature, studentët apo edhe ata që janë të interesuar që të ndjekin nga afër referimet.

Kjo është një mundësi e mirë për ndërkombëtarizimin e punimeve shkencore shqiptare. Punimet e prezantuara do të kenë mundësinë të botohen në një prej dymbëdhjetë revistave shkencore partnere të ARICON, ku përfshihen “British Journal of Economics, Management & Trade”, “Australian Journal of Engineering and Technology Research”, “American Economic & Social Review”, “International Journal of Entrepreneurship” etj.

Afati i fundit i aplikimeve është data 31 Maj 2019. Aplikimi në këtë konferencë bëhet online, në linkun: https://arintconferences.com/aricbsti-2019-albania/. Brenda datës 10 Qershor duhet të dorëzohet abstrakti i punimit, ndërsa konferenca do të zhvillohet në datat 19-20 Qershor në ambientet e Universitetit Metropolitan Tirana. Dorëzimi i punimit të plotë: 10 Korrik 2019 në adresën [email protected] 

Çfarë përfshihet brenda pagesës së konferencës:

  • Pjesëmarrja në të gjitha seksionet e konferencës
  • Certifikata për pjesëmarrjen
  • Baza materiale
  • Libri elektronik me abstraktet dhe programin shkencor të konferencës
  • Libri elektronik me punimet e botuara dhe numrin përkatës ISBN
  • Drekat
  • Pushimet e kafesë
  • Kokteili i mirëseardhjes
  • Tur në qytetin e Tiranës

Për më shumë informacion rreth pagesës dhe aplikimit klikoni në linkun: https://arintconferences.com/aricbsti-2019-albania/

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale