Kompanitë “të etura” për punëtorë


Dhjetëra sipërmarrje në vend janë “të etura” për të punësuar të rinj. Kjo ishte përshtypja jonë në Panairin e Punës që sapo u mbyll. Kompani të sektorëve të ndryshëm, përfshirë institucionet arsimore, treguan për Businessmag se objektivi i tyre ishte të dilnin nga panairi me plotësimin e këtyre vendeve vakante të punës.

Odeta Mersini, përfaqësuesja e Dhomës së Tregtisë tregoi se në panairin e këtij viti u ofruan rreth 3500 vende të reja pune. “Qëllimi i këtij panairi është që në përfundim të tij, të gjitha kompanitë të dalin me numrin e plotësuar të vendeve vakante të punës që ofrojnë”. E ndërsa panairi ka përfunduar, secila nga kompanitë pjesëmarrëse i kanë të shpallura vendet vakante në Ëeb të kompanisë.

Në panair morën pjesë 50 sipërmarrje vendase, duke nisur nga kompani të mëdha si Telekom dhe Vodafon, por edhe biznese të vogla. Universitetet private ishin për një qëllim të dyfishtë. Mundësi punësimi, por edhe prezantime të programeve të studimit për të rinjtë.

Pjesë e panairit ishin edhe bankat e kompanitë e sigurimeve

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, znj. Anila Denaj vizitoi në Sheshin Skënderbej stendat e punësimit. “Është muaji i Panaireve të Punës dhe gjej mundësinë të ftoj të gjithë të rinjtë dhe të rejat të adresojnë nevojat e tyre, për t’i përshtatur këto nevoja, dëshira dhe kërkesat e tyre për tregun e punës me ofertën e sjellë nga këto biznese”, – u shpreh Ministrja Denaj.

Përfaqësues të Bankës Credins, na treguan se ofronin vende pune në administratë në pozicionin e ekonomistit, financierit, IT dhe jurist.

Industria e prodhimit të ujit, përmes kompanisë Lajthiza, mundësonte gjithashtu punësim në disa pozicione. Me 60 vende pune të ofruara, përfaqësuesit e kompanisë thanë se, interesi ishte i madh për vendet vakante në financë, magazinim, menaxhim dhe asistentë.

Përfaqësuesit e S.A.M, një prej kompanive që prodhon veshje sportive, treguan për vendet vakante si në administratë edhe në punëtori. Universiteti Beder prezantoi programin e tij të studimit për vitin akademik 2019-2020. Numri më i madh i të interesuarve ishin studentë, të cilët shfaqin dëshirën për të punuar, por oraret e studimit nuk ua mundësojnë një punë me kohë të plotë. Një panair që bashkon disa breza. Persona me përvojë që kërkojnë sërish punësim, dhe prindër që kërkojnë punësim për fëmijët e tyre. Nuk mungojnë rastet kur prindërit janë kritikë ndaj fëmijëvë, duke thënë se, “ka punë, por të rinjve iu mungon vullneti dhe dëshira për të punuar.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale