Kompanitë shqiptare mundësi partneriteti me kompani ICT ndërkombëtare - Business Magazine Albania

Kompanitë shqiptare mundësi partneriteti me kompani ICT ndërkombëtare


Dhoma e Tregtisë së Dublinit, në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, të dyja partnere të Rjetit Europian të Sipërmarrjeve, si dhe me mbështetjen e USAID dhe Invest Northern Ireland do të organizojnë në Dublin, ditën e Martë, më 17 tetor 2017 një forum biznesi, ku do të marrin pjesë kompani nga sektori i IT nga shtete të ndryshme si Shqipëria, Bosnia dhe Hercegovina, Maqedonia, Moldavia, Serbia dhe Ukraina.

Delegacioni prej rreth 40 kompani të fushës së IT-së do të kërkojnë të takohen me kompani irlandeze dhe klastera/organizata të sektorit të sipërpërmendur, për të diskutuar mbi mundesi të të bërit biznes, veçanërisht në fusha si FinTech, eHealth, Travel Tech, Cyber Security, Telecom e shumë të tjera.

Përfitimet kyçe do të jenë; rrjetëzimi dhe zhvillimi i marrëdhënieve të reja të biznesit, eksplorimi i mundësive të reja të biznesit (B2B and B2G), duke përfshirë këtu sipërmarrje të përbashkëta, konsorciume, zhvillime produktesh të përbashkëta, eksplorim i mundësive të bashkëpunimit për projekte Institucionesh Financiare Ndërkombëtare (IFI), ndërkombëtarizimi, njohja me tregjet e reja dhe promovimi i eksporteve.

Ftohen të marrin pjesë:

  • Kompani IT (SMEs) të përfshira në FinTech, eHealth, Travel Tech, Cyber Security, Telecoms, etj.
  • Klastera dhe Organizata IT
  • Zyra të Zhvillimit Ekonomik dhe Tregtar
  • Institucione Financiare Ndërkombëtare (IFI) dhe përfitues të projekteve të kësaj fushe.

Proçesi i regjistrimit për pjesëmarrje në event do të kryhet në platformën online http://irelandbalkans.talkb2b.net/, përgatitur nga Dhoma e Tregtisë e Dublinit.

Për çdo paqartësi apo pyetje që mund të keni, mos hezitoni të kontaktoni në adresën e e-mailit jonida_haxhillari@cci.al.

burimi: cci.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0