Komisioni Europian financon me 500 mijë euro sipërmarrjet e drejtuara nga gratë në bujqësi - Business Magazine Albania

Komisioni Europian financon me 500 mijë euro sipërmarrjet e drejtuara nga gratë në bujqësi

Komisioni Europian ka hapur thirrjen “BOOSTING WOMEN-LED INNOVATION IN FARMING AND RURAL AREAS”, propozimet mbi të cilat duhet të analizojnë rolin që gratë luajnë dhe do të luajnë në të ardhmen e zonave rurale duke marrë parasysh megatendencat në ekonomitë dhe komunitetet rurale evropiane në përgjithësi dhe në bujqësi në veçanti, duke theksuar dallimet ndërmjet dhe brenda vendeve të studiuara.

Maksimumi i financimit është 500 mijë euro dhe afati i fundit i dorëzimit të aplikimeve është 15 shkurti.

Për këtë qëllim, autoriteti kontraktual i thirrjes, AIDA, bën me dije se, propozimet duhet të mbështesin në mënyrë aktive një numër iniciativash inovative, interaktive të drejtuara nga gratë, të përqendruara te përdoruesit për të krijuar njohuri për proceset e inovacionit të udhëhequra nga gratë, për të favorizuar shkëmbimet ndërmjet nismave dhe për të nxjerrë njohuri të reja dhe mjete praktike për gratë, organizatat mbështetëse dhe politikëbërësit në nivel kombëtar (përfshirë vendet e asociuara) dhe në nivel të BE-së për të përmirësuar ndryshimin.

Lexo edhe: Kultura e sipërmarrjes tek gratë, përbërës për inovacion

Rezultatet e projekteve pritet të kontribuojnë në të gjitha rezultatet e mëposhtme:

  • korniza më efektive të politikave të qeverisjes dhe sisteme të njohurive dhe inovacionit për të rritur rolet e grave në zhvillimin e qëndrueshëm të zonave rurale dhe në inovacionin në bujqësi, në ekonominë rurale dhe në komunitetet rurale;
  • përmirësimi i të kuptuarit, ndërgjegjësimit dhe njohjes së rolit të gruas në të ardhmen e sektorit bujqësor (në veçanti tranzicionet ekologjike), ekonomitë dhe komunitetet rurale dhe inovacionet përkatëse nga politikëbërësit, qytetarët ruralë, shërbimet mbështetëse të inovacionit dhe shkencëtarët;
  • luftimi dhe transformimi i normave dhe stereotipeve gjinore, duke nxitur barazi të gjera sociale.

Monitor 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0