Klinika online, platforma kosovare e konsultës me pacientin - Business Magazine Albania

Klinika online, platforma kosovare e konsultës me pacientin


Klinika dixhitale është platformë mjekësore online dhe mënyra se si funksionon është kështu: pacientët regjistrohen në uebfaqen klinikadigjitale.net dhe caktojnë kohën për konsultim me mjekë specialistë. Hapin dosjen e tyre personale shëndetësore dhe në kohën e dakorduar ata konsultohen me mjekun. Kjo platformë e lehtëson qasjen e pacientit te mjeku, e shkurton distancën dhe kursen pacientin nga shpenzimet e panevojshme për konsultim dhe ndikon në ngritjen e nivelit shëndetësor në Kosovë.

Dardan Asllani, themeluesi i platformës është student i mjekësisë dhe gjatë kësaj periudhe ka mundur të vërejë se pacientët (sidomos ata në moshë të vjetër) e kanë pasur shumë të vështirë të udhëtojnë për t’u kontrolluar te mjeku.

Si diagnostifikohet pacienti në këtë platformë?

Pacienti fillimisht regjistrohet dhe pas caktimit të afatit, hap dosjen shendetësore, ngarkon dokumentacionet mjekësore dhe para konsultës stafi i klinikës i dërgon ato te mjeku për t’i shikuar dhe përmes videokomunikimit online mundësohet edhe konsultimi me mjekun.

Si bëhët anëtarësimi?

Anëtarësimi bëhet me një pagesë prej 12 dollarë në vit. Me këtë pagesë pacienti përfiton mundësinë e hapjes së dosjes personale shëndetësore, mundësinë e marrjes së mendimit sekondar nga qendrat me të njohura në SHBA, ku për këtë shërbim nevojitet një pagesë tjeter, po ashtu përfiton edhe shërbimin e klinikës online. Pra, për anëtarët e klinikës, ҫmimi për konsultim me mjekë kombëtarë është 20 dollarë. Për ata që nuk janë të anëtarësuar është 25 dollarë. Për pacientët që duan të konsultohen me mjekë ndërkombëtarë ҫmimi është 40 dollarë dhe për të pa anëtarësuarit 50 dollarë.

Kjo klinikë ofron edhe shërbim online 24 orë. Reagimet për këtë platformë kanë qenë pozitive. Pacientët janë gëzuar për lehtësimin që ofron, sepse nuk kanë nevojë më të udhëtojnë deri në Prishtinë për konsultimin me mjekë dhe e kanë mundësinë për konsultë me mjekë ndërkombëtarë, mundësi që nuk e kanë pasur më herët. Po ashtu, për ata pacientë qe kanë pasur vështirësi në qasje në platformë, klinika online gjendet në rrugën Xhorxh Bush, pranë Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, për ata që dëshirojnë më shumë informacion se si të regjistrohen dhe si ta përdorin platformën.

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0