Kina planifikon të eksplorojë Marsin vitin e ardhshëm


Një  nga shkencëtarët më të mëdhenj të Kinës tha se Kina pas misionit të saj të suksesshëm në anën tjetër të hënës do të bëjë një hetim në Mars vitin e ardhshëm. Wu Weiren, projektuesi kryesor i programit të eksplorimit hënor të Kinës, tha se planeti i kuq ishte hapi tjetër natyror. Gjatë 60 viteve të fundit janë bërë shumë arritje, por ka akoma punë për t’u realizuar, shprehen ato. Madje ritmi duhet përshpejtuar. Synimet për vitin tjetër lidhen me kërkimet në planetin Mars. Kina gjithashtu do të dërgojë një hetim shtesë në Hënë, i cili do të marrë mostra nga sipërfaqja dhe do të kthehet në Tokë. Nëse ky mision do të ketë sukses, Kina bëhet vendi i tretë që ka përfunduar një detyrë të tillë, pas Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë. Komentet e Wu erdhën në bazën e re të simulimit  në Qaidam të Qinghai.

Sipas Global Times, baza e re e simulimit kushtoi 22.3 milionë dollarë për t’u ndërtuar dhe mbulon një sipërfaqe prej 53.330 metra katrorë. Ajo mund të strehojë 60 persona në kapsulat e saj dhe qindra në çadra rreth bazës. Ndërsa zona kuqezi ka një ngjashmëri të jashtëzakonshme me Marsin, Jiao Weixin, një profesor i shkencës së hapësirës në Universitetin e Pekinit, tha për gazetën se është jashtëzakonisht e vështirë të zbulosh Marsin.

Lexo: 10 zbulimet teknologjike të vitit 2019, sipas Bill Gates

Kjo për shkak të karakteristikave të tij të veçanta natyrore dhe mjedisit armiqësor, presionit të ulët të ajrit, rrezatimit të fortë dhe stuhive të shpeshta të rërës, si dhe dallime të mëdha në gjeografi. Që nga viti 2003, Kina ka dërguar gjashtë ekipe në hapësirë ​​dhe ka nisur dy laboratorë të hapësirës në orbitën e Tokës. Në vitin 2013, me sukses u ul një rover “Yutu 1”  në Hënë, duke e bërë Kinën vendin e tretë eksplorues. Në dhjetor të vitit të kaluar, u ul një tjetër rover, Yutu 2.

Progresi ka qenë i ngadalshëm që nga ajo kohë, për shkak të kushteve ekstreme në anët e skajshme të hënës. “Rover shpesh duhet të shkojë në letargji për të ruajtur aftësitë e tij për eksplorim të mëtejshëm. Për shkak të rrotullimit dhe revolucionit të hënës, nata në hënë është 14 ditë, gjë që redukton temperaturën në deri në -190 gradë celsius, një temperaturë në të cilën të gjitha komponentët elektronikë nuk mund të mbijetojnë”, tha Wu. Ai tha se tashmë kërkimet kanë nisur për pjesën veriperëndimore  në Kraterin Von Karman, duke theksuar se, “kemi përftuar shumë të dhëna në ditët e fundit, të cilat do t’i bëjmë të ditura për mbarë botën”.
CNN

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale