Kina planifikon të eksplorojë Marsin vitin e ardhshëm


Një  nga shkencëtarët më të mëdhenj të Kinës tha se Kina pas misionit të saj të suksesshëm në anën tjetër të hënës do të bëjë një hetim në Mars vitin e ardhshëm. Wu Weiren, projektuesi kryesor i programit të eksplorimit hënor të Kinës, tha se planeti i kuq ishte hapi tjetër natyror. Gjatë 60 viteve të fundit janë bërë shumë arritje, por ka akoma punë për t’u realizuar, shprehen ato. Madje ritmi duhet përshpejtuar. Synimet për vitin tjetër lidhen me kërkimet në planetin Mars. Kina gjithashtu do të dërgojë një hetim shtesë në Hënë, i cili do të marrë mostra nga sipërfaqja dhe do të kthehet në Tokë. Nëse ky mision do të ketë sukses, Kina bëhet vendi i tretë që ka përfunduar një detyrë të tillë, pas Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë. Komentet e Wu erdhën në bazën e re të simulimit  në Qaidam të Qinghai.

Sipas Global Times, baza e re e simulimit kushtoi 22.3 milionë dollarë për t’u ndërtuar dhe mbulon një sipërfaqe prej 53.330 metra katrorë. Ajo mund të strehojë 60 persona në kapsulat e saj dhe qindra në çadra rreth bazës. Ndërsa zona kuqezi ka një ngjashmëri të jashtëzakonshme me Marsin, Jiao Weixin, një profesor i shkencës së hapësirës në Universitetin e Pekinit, tha për gazetën se është jashtëzakonisht e vështirë të zbulosh Marsin.

Lexo: 10 zbulimet teknologjike të vitit 2019, sipas Bill Gates

Kjo për shkak të karakteristikave të tij të veçanta natyrore dhe mjedisit armiqësor, presionit të ulët të ajrit, rrezatimit të fortë dhe stuhive të shpeshta të rërës, si dhe dallime të mëdha në gjeografi. Që nga viti 2003, Kina ka dërguar gjashtë ekipe në hapësirë ​​dhe ka nisur dy laboratorë të hapësirës në orbitën e Tokës. Në vitin 2013, me sukses u ul një rover “Yutu 1”  në Hënë, duke e bërë Kinën vendin e tretë eksplorues. Në dhjetor të vitit të kaluar, u ul një tjetër rover, Yutu 2.

Progresi ka qenë i ngadalshëm që nga ajo kohë, për shkak të kushteve ekstreme në anët e skajshme të hënës. “Rover shpesh duhet të shkojë në letargji për të ruajtur aftësitë e tij për eksplorim të mëtejshëm. Për shkak të rrotullimit dhe revolucionit të hënës, nata në hënë është 14 ditë, gjë që redukton temperaturën në deri në -190 gradë celsius, një temperaturë në të cilën të gjitha komponentët elektronikë nuk mund të mbijetojnë”, tha Wu. Ai tha se tashmë kërkimet kanë nisur për pjesën veriperëndimore  në Kraterin Von Karman, duke theksuar se, “kemi përftuar shumë të dhëna në ditët e fundit, të cilat do t’i bëjmë të ditura për mbarë botën”.
CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale