Kina përuron konvertitorin e parë që gjeneron energji nga valët e detit - Business Magazine Albania

Kina përuron konvertitorin e parë që gjeneron energji nga valët e detit

Nevoja për burime alternative të energjisë ka shtyrë laboratorët e vendeve më të zhvilluara në botë të gjejnë zgjidhje teknologjike gjithmonë më të avancuara.

Veçanërisht për një vend të mbipopulluar dhe sasi të kufizuara gazi dhe nafte, kjo po shndërrohet në një domosdoshmëri. Atëherë nuk habit fakti që pikërisht ata po interesohen gjithmonë e më shumë krijimit të energjisë nga valët e detit.

Disa ditë më parë në Guanzhu u përurua konvertitori më i madh i energjisë nga ky burim i veçantë.   Bëhet fjalë për projektin “Sharp Eagle”, që sipas Institutit të Energjisë Alternative kineze do të prodhojë nga valët e detit rreth 500 Kilowatt, të mjaftueshëm për të furnizuar me energji ishullin e Dawanshan, ku do të vihet në funksion.

Suksesi i Sharp Eagle do të mundësonte ndërtimin e impianteve gjithmonë më të mëdha, duke prodhuar një energji të pastër dhe të rinovueshme.

ANSA

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0