Kina përuron konvertitorin e parë që gjeneron energji nga valët e detit

Nevoja për burime alternative të energjisë ka shtyrë laboratorët e vendeve më të zhvilluara në botë të gjejnë zgjidhje teknologjike gjithmonë më të avancuara.

Veçanërisht për një vend të mbipopulluar dhe sasi të kufizuara gazi dhe nafte, kjo po shndërrohet në një domosdoshmëri. Atëherë nuk habit fakti që pikërisht ata po interesohen gjithmonë e më shumë krijimit të energjisë nga valët e detit.

Disa ditë më parë në Guanzhu u përurua konvertitori më i madh i energjisë nga ky burim i veçantë.   Bëhet fjalë për projektin “Sharp Eagle”, që sipas Institutit të Energjisë Alternative kineze do të prodhojë nga valët e detit rreth 500 Kilowatt, të mjaftueshëm për të furnizuar me energji ishullin e Dawanshan, ku do të vihet në funksion.

Suksesi i Sharp Eagle do të mundësonte ndërtimin e impianteve gjithmonë më të mëdha, duke prodhuar një energji të pastër dhe të rinovueshme.

ANSA

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale