Kina ndërton Rrugën dixhitale të Mëndafshit, shtrihet nga Azia përmes Afrikës në Evropë

Shtrirja e fundit e një kabllo me fibra optike ndërkufitare mendohet të vendoset nga Kina në Pakistan për të krijuar Rrugën Dixhitale të Mëndafshit (DSR), raporton Nikkei Asia. DSR është pjesë e Nismës më të gjerë të Rripave dhe Rrugëve Kineze (BRI).

Kabulli i fibrave do të lidhet me kabllon nëndetëse Pakistan Afrika Lindore që lidh Evropën (PEACE) në Detin Arabik, me vendet e shërbimit që marrin pjesë në BRI dhe Evropë. Aktualisht po vendoset midis qytetit Rawalpindi të Pakistanit dhe qyteteve port të Karachi dhe Gwadar. Projekti prej 240 milionë dollarësh, i cili është në partneritet me Huawei Technologies të Kinës, u miratua nga Qeveria javën e kaluar.

Vendosja e kabullit detar në ujërat territoriale të Pakistanit do të fillojë në Mars, pas miratimit të Qeverisë këtë muaj për Cybernet, një ofrues lokal i shërbimit të internetit, për të ndërtuar një stacion zbarkimi të Detit Arabik në Karaçi. Seksioni mesdhetar i kabullit tashmë po vendoset dhe shkon nga Egjipti në Francë. Kabulli me gjatësi 15,000 kilometra pritet të hyjë në shërbim më vonë këtë vit.

PEACE do të sigurojë rrugën më të shkurtër të drejtpërdrejtë të internetit midis vendeve pjesëmarrëse dhe do të ulë në mënyrë drastike shpejtësinë e transferimit të të dhënave në internet. Ai pritet të ndihmojë në uljen e ekspozimit të Pakistanit ndaj ndërprerjeve të internetit nga kabllot e dëmtuara të nëndetëseve duke siguruar një rrugë shtesë për lidhjen e internetit.

Sipas Eyck Freymann, autor i ‘Një rrip, një rrugë: Fuqia kineze takon botën’, BRI po zhvillohet për t’i vënë më pak theks infrastrukturës së rëndë tradicionale dhe më shumë bashkëpunimit të teknologjisë së lartë dhe shërbimeve dixhitale. Ai i tha Nikkei Asia se “Pekini dëshiron të dominojë infrastrukturën fizike që qëndron në themel të komunikimeve globale, veçanërisht internetin”, duke shtuar: “Kjo do t’i japë asaj një avantazh në ndërkombëtarizimin e sektorit të tij të teknologjisë dhe ndjekjen e marrëveshjeve të ardhshme të lidhura me teknologjinë me vendet partnere”.

Nisma ambicioze BRI (ose Rruga e re e Mëndafshit) me disa triliona dollarë, e shpallur nga Presidenti kinez Xi Jinping në 2013, synon të rrisë lidhjen dhe bashkëpunimin midis Azisë Lindore, Evropës dhe Afrikës Lindore. Ai pritet të rrisë ndjeshëm tregtinë globale, duke përgjysmuar kostot e tregtisë për vendet e përfshira, sipas vlerësimeve të ekspertëve.

RT

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0