Kina mund të zhbllokojë minierat e Bitcoin. Tregu i kriptomonedhave bëhet “entuziast” - Business Magazine Albania

Kina mund të zhbllokojë minierat e Bitcoin. Tregu i kriptomonedhave bëhet “entuziast”

Goditja e Kinës ndaj minierave të bitcoin në fillim të këtij viti i parapriu një prej përplasjeve më shkatërruese të çmimeve në historinë e kriptomonedhës.

Nga niveli më i lartë i të gjitha kohërave mbi 64,000 dollarë, BTC ra nën 30,000 dollarë brenda pak javësh, me disa  ekspertë të industrisë që parashikonin se do të duheshin vite për t’u rikuperuar.

Një migrim masiv i minierave në SHBA, i kombinuar me lajme të tjera pozitive si Ligji i Bitcoin i El Salvadorit, në fund të fundit shkaktoi një rikuperim rekord, dhe tani spekulimet se Kina mund të ndryshojë vendimin e saj ka bërë që ekspertët të përditësojnë parashikimet e tyre. Nëse ndodh një lëvizje e tillë, disa pretendojnë se mund të sigurojë katalizatorin për një tjetër rritje masive të çmimeve.

Komisioni Kombëtar i Zhvillimit dhe Reformës së Kinës (NDRC) njoftoi javën e kaluar se po kërkon reagime nga publiku për vendimin e tij për të përfshirë minierat e bitcoin në listën e industrive të “bllokuara”, me disa që pretendojnë se reagimi  vjen pas çmimi në rritje të Bitcoin.

Kjo periudhë e komenteve publike do të zgjasë deri më 21 nëntor, kohë në të cilën agjencia e planifikimit makroekonomik të vendit do të vlerësojë reagimet dhe do të marrë një vendim për qëndrimin e saj në vijim.

Burimi: The Independent 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0