Këto website do t'ju japin superfuqi! - Business Magazine Albania

Këto website do t’ju japin superfuqi!

Këto website do t'ju japin superfuqi!

Një përdorues i rrjtetit social X, i quajtur Gurwinder Bhogal, ka bërë një shkrim të detajuar në lidhje me disa nga website-t e tij të preferuar që e kanë ndihmuar shumë në karrierën e tij. Ai e nis postimin me këtë përmbajtje në Twitter:

Fillimi i tij i përmbledhur dhe jashtëzakonisht i dobishëm vazhdon duke renditur faqet e internetit që mund të bëjnë menjëherë gjithçka, nga rregullimi i shkrimit tuaj të keq deri tek ju se çfarë të gatuani për darkë pa pasur nevojë të vraponi në dyqan.  Ndoshta sugjerimet e tij do t’i gjeni po aq të dobishme:

Remove Paywall.com. “Nëse lexoj rregullisht një faqe interneti, do të paguaj për të. Por, kur herë pas here më duhet të kontrolloj një artikull nga një faqe interneti që nuk e lexoj rregullisht, përdor RemovePaywall për të hequr pjesën e pagesës,” shpjegon Bhogal.

Myfridgefood.com. Më pëlqen shumë ideja pas kësaj faqeje. “Nëse nuk mund të vendosni se çfarë të hani, thjesht tregoni MyFridgeFood se çfarë ka në frigoriferin tuaj dhe ai do t’ju tregojë se çfarë ushqimesh mund të bëni dhe si mund t’i përgatisni ato. Një mënyrë e shkëlqyer për të zbuluar receta të reja,” thotë ai.

Lexo edhe:“HaptiqAI”: Transformimi i teknologjisë së Inteligjencës Artificiale në Shqipëri dhe përtej saj

Hemingwayapp.com. Megjithëse nuk do të thoja që proza e thjeshtë, e lirë është e përshtatshme për çdo shkrim, unë e përdor këtë faqe tashmë për projekte ku klientët duan përmbajtje lehtësisht të tretshme. Punon shkëlqyeshëm. Bhogal pajtohet: “Shumica prej nesh përdorin më shumë fjalë sesa duhet. Hiqni fjalët e tepërta nga shkrimet tuaja me këtë redaktues të AI. Thjesht bashkëngjisni tekstin tuaj në faqe dhe roboti do t’ju tregojë se si mund të përmirësohet secila fjali.”

Dictation.io. “Shkrimi mund të jetë i mundimshëm, veçanërisht kur jeni në lëvizje. Por, Dictation.io ju lejon të shkruani mesazhe në Google Chrome thjesht duke folur, dhe është më i shpejtë dhe më i saktë se një daktilografist njerëzor.”

Excelformulabot.com. Një kursim kohe për ata që kanë më shumë prirje sasiore: “Keni harruar një formulë Excel? Thjesht tregoni ExcelFormulaBot në gjuhë të thjeshtë se çfarë doni të bëni dhe ai do t’ju tregojë formulën për ta bërë atë.”

Consensus.app. Ky është i përshtatshëm nëse jeni më të interesuar të mësoni sesa të fitoni argumentin. “Google është i lezetshëm, por priret të favorizojë përgjigjet popullore mbi ato të sakta. Consensus.app përdor AI për të gjetur përgjigje të bazuara në prova nga kërkimet më të fundit akademike.”

10minutemail.com.  “Ju duhet të jepni një adresë emaili për të hyrë në faqet e internetit ose për t’u regjistruar për shërbime. Kjo shpesh çon në postimin tuaj të postës elektronike. 10minutemail ju lejon të krijoni adresa të përkohshme emaili në mënyrë që të mund të mbani adresën kryesore të sigurt.”

Kialo.com.  “Online, është e lehtë të bllokohesh në grupet e njerëzve me të njëjtin mendim, ku besimet e tua nuk merren kurrë për bazë. Kialo paraqet një pamje më të plotë të realitetit duke të treguar më të mirën argumentet në të dyja anët e një debati”.

Pdfdrive.com. Ky ka potencial për abuzim (nëse nuk duam vetëm libra të shkruar nga njerëz të pasur, autorët duhet të paguhen) por tingëllon i dobishëm për gjetjen e librave të tjerë: “një motor kërkimi pdf që ju lejon të shkarkoni dhe lexoni mbi 80 milionë libra falas”.

Tinywow.com. “TinyWow është një “kuti veglash” në internet që ju lejon të bëni qindra gjëra me skedarët tuaj, të tilla si redaktimi i skedarëve PDF, konvertimi i videove në GIF dhe heqja e sfondeve nga fotot.”

inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0