Këto do të jenë ekonomitë më të forta në botë deri në vitin 2050


Deri në vitin 2050, bota ka gjasa të ketë ndryshuar në mënyrë drastike nga ajo që njohim tani, dhe peisazhi ekonomik dhe financiar i planetit nuk do të jetë përjashtim.

Një raport nga gjiganti i shërbimeve profesionale PwC tregon se cilat ekonomi në mbarë botën do të jenë më të mëdhatë dhe më të fuqishmer për 33 vjet.

Raporti, i titulluar “Pamja e plotë: si do të ndryshojë rendi ekonomik global deri në vitin 2050?” renditi 32 vende nga prodhimi i tyre i brendshëm global bruto i parashikuar nga barazia e fuqisë blerëse.

Me përjashtim të Shteteve të Bashkuara, shumë prej ekonomive aktuale të fuqishme në botë si Japonia dhe Gjermania do të kenë rënë poshtë në renditjen globale, të zëvendësuara nga vende të tilla si India dhe Indonezia, të cilat aktualisht janë tregje në zhvillim.

Renditja më poshtë ju njeh me vendet me ekonominë më të fortë në botë:

1. Kina — 58.499 trilionë $.
2. India — 44.128 trilionë$.
3. Shtetet e Bashkuara të Amerikës— 34.102 trilionë$.
4. Indonezia — 10.502 trilion$ë.
5. Brazili — 7.540 trilionë$.
6. Rusia — 7.131 trilionë$.
7. Meksika — 6.863 trilionë$.
8. Japonia — 6.779 trilionë$.
9. Gjermania — 6.138 trilionë$.
10. Mbretëria e Bashkuar — 5.369 trilionë$.
11. Turqia — 5.184 trilionë$.
12. Franca — 4.705 trilionë$.
13. Arabia Saudite — 4.694 trilionë$.
14. Nigeria — 4.348 trilionë$.
15. Egjipti — 4.333 trilionë$.
16. Pakistani — 4.236 trilionë$.
17. Irani — 3.900 trilionë$.
18. Korea e Jugut — 3.539 trilionë$.
19. Filipinet — 3.334 trilionë$.
20. Vietnami — 3.176 trilionë$.

21. Itali — 3.115 trilionë$.
22. Kanada — 3.1 trilionë$.
23. Bangladeshi — 3.064 trilionë$.
24. Malajzia — 2.815 trilionë$.
25. Tailanda — 2.782 trilionë$.
26. Spanja — 2.732 trilionë$.
27. Afrika e Jugut — 2.570 trilionë$.
28. Australia — 2.564 trilionë$.
29. Argjentina — 2.365 trilionë$.
30. Polanda — 2.103 trilionë$.
31. Kolumbia — 2.074 trilionë$.
32. Hollanda —1.496 trilionë$.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale