Këto janë ngjyrat për të cilat mund të paditeni nëse i përdorni në biznesin tuaj - Business Magazine Albania

Këto janë ngjyrat për të cilat mund të paditeni nëse i përdorni në biznesin tuaj


Për shembull, nëse do të dizenjonit një furçë rozë, dhe kjo rezulton se është e njëjta hije me atë që njihet si “Barbie pink”, ju mund të paditeni.

Ngjyra rozë e Barbit, e regjistruar nga Mattel, është simbol në më shumë se 100 kategori. Mattel paditi kompaninë e regjistrimit MCA për këngën dhe videon “Barbie Girl”. Por gjyqtari e hodhi poshtë këtë çështje duke thënë: “Palët duhet të qetësohen.”

Ngjyra blu e kompanisë Tiffany ka qenë simbol që nga viti 1998. Ngjyra gurkali ose Pantone 1837, mban numrin që shënon dhe themelimin e kompanisë.

T-mobile ka patur shumë çështje gjyqësore për sa i përket ngjyrës së purpurt, ngjyra që e përfaqëson. Në vitin 2014 kompania fitoi kundër AT&T, e cila e kishte përdorur këtë ngjyrë për Aio Wireless.

Ups e ka përdorur ngjyrën kafe që nga viti 1916. Një ish-punonjës i kompanisë ka thënë se kjo ngjyrë ishte epiteti i luksit në atë periudhë.

/Freepik

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0