Këto femra po luftojnë për barazi në fushën e startupeve


Sipërmarrjet e drejtuara nga gratë dhe minoritetet tradicionalisht nuk kanë pasur një trajtim të drejtë kur bëhet fjalë për qasjen në kapitale investuese dhe mundësi të tjera. Këto janë disa nga njerëzit që po punojnë për ta ndryshuar këtë.

Këto gra po luftojnë për barazinë në botën e startupeve.

Ellen Pao

Në vitin 2016, ish CEO e Reddit lançoi një projekt jofitimprurës të quajtur Project Include. Projekti punon me kompani si Asana dhe Patreon, duke i ndihmuar ato të përmirësojnë diversitetin dhe përfshirjen.

Arlan Hamilton

Firma Backstage Capital investon në startupe që drejtohen nga femra, njerëz me ngjyrë, dhe njerëz nga LGBTQ. Themeluar nga Arlan Hamilton, fondi i saj i fundit prej 36 milionë është fokusuar në themelueset femra me ngjyrë.

All Raise

All Raise synon të dyfishojë përqindjen e femrave në fushën e sipërmarrjes nga 9 në 18%, dhe rritjen e përqindjes së fondeve që shkojnë për to nga 15 në 25%.

Melinda Gates

Përmes firmës së saj Pivotal Ventures, Melinda Gates ka investuar në fondet që fokusohen në startupet të drejtuara nga femrat dhe përfaqësues të minoriteteve. Së fundmi ajo ka investuar 200,000 dollarë në Alice, një startup për inteligjencën artificiale drejtuar nga dy femra.

Anu Duggal

Në vitin 2014, Anu Duggal lançoi Fondin për Femrat Sipërmarrëse prej 5 milionë dollarë. Fondi i saj i dytë u mbyll në muajin maj 2018 me 27 milionë dollarë.

/INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale