Këshilla për financimin e biznesit tënd

Këshilla për financimin e biznesit tënd


Mos kërkoni si burim kredinë vetëm se ajo është alternativa më e dukshme, apo mbledhjen e fondeve nëpërmjet internetit vetëm se sipërmarrës të tjerë po e bëjnë një gjë të tillë. Është detyra e sipërmarrësit të bëjë kërkime të kujdesshmë rreth mënyrës më të mirë të financimit që do t’ia shtonte shanset për sukses.” 

Pavarësisht asaj që zgjidhni ja disa sugjerime që do të bënit mirë t’i kishit parasysh gjatë proçesit të financimit:

1. Mbani një plan biznesi të “përditësuar”.

Se i drejtoheni bankës apo një investitori, ekzistenca e një plani biznesi është imperative. Financuesit tuaj duan të shohin “të zezë në të bardhë” idenë tuaj të biznesit të materializuar në letër për të kuptuar mënyrën e funksionimit. Ndryshe si do t’i bindni që që është një investim me përfitim?

2. Duhet të keni tonin e bindjes.

Nëse investitorët ose huadhënësit nuk e kuptojnë sipërmarrjen tuaj ose nuk janë fort të interesuar rreth saj, nuk keni për të shkuar larg.

3. Duhet të kuptoni termat.

Para se të bini dakord për një ujdi, duhet të siguroheni se po kuptoni. Me investitorët, qartësoni ndarjet e kapitalit dhe afatet kohore se kur ata duan të kenë një kthim. Me kredidhënësit qartësohuni rreth detajeve të pagesës së borxhit dhe kufizimeve të përdorimit të parave, sepse mos të harrojmë: Bankat janë institucione të atilla që vendosin kushte apo kufizime për të mbrojtur pozicionin e tyre financiar dhe për të siguruar kthim të borxhit.

4. Mos hiqni dorë

Të sigurosh fonde për biznesin tënd, ka atë namin e keq se shpeshherë do të refuzohesh, aq më tepër kur kërkoni të nisni gjithçka nga zero.
Kështuqë nëse herën e parë ju kanë refuzuar, mos u dekurajoni. Edhe nëse plani juaj fillestar “s’bën”, mund të gjeni gjithmonë diçka tjetër

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0