Jeta pas infektimit me koronavirusin

Jeta pas infektimit me koronavirusin

koronavirus

Ndërsa kanë kaluar disa muaj nga fillimi i pandemisë, mjekët ende po përpiqen të gjejnë se pse pacientët kanë reagime të ndryshme ndaj koronavirusit. Për Stephen Doneldson i cili i mbijetoi COVID-19, beteja ende nuk ka mbaruar ndërsa ai vazhdon të luftojë për të rifituar disa funksione.

Pas 13 javësh në një spital në Dallas, Stephen Donelson përfundimisht po shkon në shtëpi, ku miqtë dhe të afërmit e presin me padurim.

“Ndjehem i përulur. Teknikisht nuk duhet të isha këtu”, thotë ai. Por beteja e tij me virusin nuk ka marrë fund.

“Riaftësimi nuk është i lehtë. Asgjë nuk ka qënë e lehtë.” Shërimi nga COVID-19 për Donelson ka qënë i vështirë sepse ai kishte një organ të transplantuar dy vite më parë dhe po merrte ilaçe kundër imunitetit kur u infektua me koronavirus.

Mjekën ulën dozën e atyre ilaçeve për të lejuar që trupi i tij të luftonte virusin. Ai u vu në gjumë në mënyrë që makineritë të bënin punën e tyre. Ndërsa u përpoqën t’i shpëtonin jetën, mjekët mësuan më shumë rreth koronavirusit.

Dr. Kristina Goff është me Qendrën Mjekësore Jugperëndimore të Universitetit të Teksasit.

“Për ne është një eksperiencë për të mësuar më shumë. Ka qënë një përvojë emocionale për mjekët, të pasigurtë për të marrë një vendim dhe nevojës për të mësuar shumë dhe me shpejtësi”, thotë ajo.

Mjekët thonë se në rastin e zotit Donelson, ata përdorën një teknikë ku pacienti qëndron i shtrirë në stomak. Fillimisht ai qëndori në këtë pozicion për rreth 16 orë në ditë, thotë Dr. Goff:

“Në rastin e zotit Donelson përdorëm terapi që përdoren zakonisht për të trajtuar problemet e frymëmarrjes, si përshembull tek pacientët me pneumoni në gjendje të rëndë.”

Me kalimin e kohës, thonë mjekët, niveli i oksigjenit u rrit dhe ai u përmirësua aq sa duhet për t’u kthyer në shtëpi. /VOA

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0