Japonia po eksperimenton një sistem votimi të bazuar në blockchain

Japonia po eksperimenton një sistem votimi të bazuar në blockchain


Japonia është vendi më i fundit që po shqyrton përdorimin e Blockchain për votim. Tsukuba është vendosur të bëhet qyteti i parë i vendit për të votuar në mënyrë dixhitale.

Sistemi do të mbështetet në ekuivalentin japonez të kartave të sigurimeve shoqërore për të verifikuar identitetin e votuesve.

Lexoni: Blockchain, teknologjia inovative që po ngjall kuriozitet edhe për shqiptarët

Sistemi nuk duket shumë i ndryshëm nga votimi konvencional, por tashmë votuesit do t’i vendosin votat e tyre në një ekran.

Sistemi do të përdorë teknologjinë blockchain për të parandaluar falsifikimin e të dhënave të regjistruara, sipas The Japan Times.

Pas vendosjes së një vote duke përdorur sistemin, kryebashkiaku Tsukuba Tatsuo Igarashi tha se “kishte menduar se do të përfshinte procedura më të ndërlikuara, por zbuloi se është një proces minimal dhe i thjeshtë.”

The Japan Times deklaroi se një numër votuesish harruan fjalëkalimet e tyre, si rezultat ata nuk do të mund të votonin. Për më tepër, me sa duket ishte e vështirë të dallohej nëse votat ishin numëruar apo jo.

Lexoni: 5 raste të përdorimit të Blockchain në teknologji

Virxhinia Perëndimore ka provuar gjithashtu një aplikacion për votimin të bazuar në blockchain, i cili lejoi ushtarakët të votonin për zgjedhjet lokale, duke përdorur metodën e njohjes së fytyrës për të verifikuar votuesit. Ne tashmë e dimë se kjo nuk është gjithmonë një metodë e përkryer për verifikimin e identitetit.

burimi: thenextweb

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0