Ja përse sistemi Autopilot i Tesla është në versionin e tij Beta

Ja përse sistemi Autopilot i Tesla është në versionin e tij Beta


Për herë të parë, Tesla prezantoi sistemin e saj Autopilot në vitin 2018. Ndonëse përpjekjet e para datojnë vite më parë, Tesla mundi ta masivizojë këtë sistem.

Por, gjatë gjithë kohës sistemi Autopilot është shoqëruar nga replika, revolta, por edhe komplimenta. Akoma, është pak e vështrië që ta besojmë se jemi pak të rëndësishëm.

Debate ka patur edhe për faktin se ky sistem mund të krijojë papunësi … si shumë sisteme të tjera, të cilët përdorin inteligjencën artificiale. Kjo sepse mbase nevoja për shoferë do të shkojë drejt 0. Dhe shumë prej tyre, do të ngelin pa punë. Më të rrezikuarit janë shoferët e kamionit dhe taksistët, të cilët në një formë e kalojnë jetën në mjetet e tyre. E gjithë kjo duket tepër futuristike, por, nuk është edhe shumë vite larg. Gjithsesi, prezenca e një qënieje humane është e detyrueshme dhe e tillë do të jetë edhe për disa vite në vazhdim. Kjo, derisa teknologjia dhe robotët të mund t’i bëjnë vetë këto punë.

Vitet e fundit, shumë përmirësime të makinave, janë bërë vetëm me update. Njësoj, si update që i bëjmë celularit. E njëjta metodë, përdoret për të përditësuar sistemin Autopilot. Ky i fundit, edhe ndodhet në versionin Beta. I tillë, sepse ai nuk është ende gati të përballet me të gjitha situatat e mundshme.

Gazetarët e Edmunds, në një video të shkurtër, flasim pak më shumë për këtë.

https://www.youtube.com/watch?v=SWbM2XG9fUg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0