Ja disa italianë që po bëjnë biznes në Shqipëri


Shqiptarët që po zhvillojnë biznese jashtë nuk janë të pakët, por ka edhe nga ata, të cilët kanë zgjedhur Shqipërinë si vendin e tyre të mundësive. Bëhet fjalë për Sarën dhe Vincenzon, që kanë biznesin e tyre të quajtuar “Vado in Albania” dhe Ambra Amaretti, e cila zotëron lokalin Love Italy” në Vlorë. Bizneset e tyre janë të ndryshme pasi njëri operon online dhe tjetri është biznes fizik. Më poshtë ju kujtojmë historitë e tyre dhe të bizneseve të tyre.

Sara dhe Vincenzo, dy të rinj italianë të apasionuar pas udhëtimeve kanë vënë në fokus të faqes së tyre “Vado in Albania “Shqipërinë. “Vado in Albania” ishte një ide e rastësishme e tyre. Ata kuptuan që në Itali nuk ka një informacion të duhur rreth Shqipërisë dhe menduan të bënin diçka ku të promovonin vendin tonë. Ky është fokusi i parë i “Vado in Albania”. Emri “Vado in Albania” (shkoj në Shqipëri) është si një deklaratë. Fillimisht ky biznes ishte vetëm në instagram e facebook por tani ka një faqe në web. Strategjia e tyre është të ofrojnë përmbajtje të përditshme cilësore, të japin informacione të dobishme, t’u përgjigjen  komenteve dhe të jenë gjithmonë në dispozicion të kërkesave të ndjekësve të tyre. Në të njëjtën kohë, kanë zhvilluar edhe një rrjet kontaktesh në Shqipëri.
Lexo:  Vado in Albania: Shqipëria përmes syve të italianëve

Ambra Amaretti, është një arkitekte-interior designe, por angazhimet e saj në Shqipëri nuk janë fokusuar në këtë drejtim. Do t’i duhej të njihte mirë shqipen që të komunikonte me klientët e saj. Ndaj zgjodhi të hapë një lokal, në mënyrën e saj. Një lokal që do të tërhiqte fillimisht komunitetin italian, më tej edhe shqiptarë. Vitin e kaluar administroi një lokal veror buzë detit në Radhimë ku tërhoqi komunitetin italian. Ambra ka shkuar edhe më afër detit, me po të njëjtën filozofi shërbimi. Kekët dhe ëmbëlsirat e freskëta, siç i bëjnë gratë italiane në shtëpi. Kjo e dallon në lokalin e saj “Love Italy” dhe po ashtu në bufenë e mëngjesit të shërbyer tek lokali provizor në breg të detit. me të ardhur në Shqipëri vendosi të bënte biznes e të jetonte këtu, më saktë në Vlorë.
Lexo:  Ambra Amaretti, sipërmarrësja 60 vjeçare plot energji në Vlor

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale