Ja cilët janë shefat më të mirë dhe më të këqinj sipas shenjës së horoskopit - Business Magazine Albania

Ja cilët janë shefat më të mirë dhe më të këqinj sipas shenjës së horoskopit

shenjës së horoskopit

Disa njerëz duken sikur kanë lindur për të udhëhequr. Ata janë të kënaqur të japin udhëzime, dhe thjesht duke hapur gojën dhe duke ngritur vetullat, njerëzit automatikisht i dëgjojnë ata. Pra, cili është sekreti i tyre? Për Susan Taylor, janë yjet dhe shenjat tona të zodiakut ato që përcaktojnë nëse njerëzit kanë lindur për të udhëhequr.

Në vendin e punës, një menaxher i mirë duhet të jetë i vendosur, i organizuar, i afrueshëm dhe i kuptueshëm, megjithatë jo të gjithë i kanë këto cilësi. A keni vënë re se disa njerëz kanë një autoritet natyror, ndërsa të tjerët luftojnë për t’u dëgjuar? A jeni në gjendje të jepni udhëzime me qetësi dhe seriozitet? Po eprorët juaj, a janë ata të aftë të udhëheqin një ekip në mënyrë efikase? Susan Taylor, zbulon se cilat shenja të zodiakut janë shefa të mëdhenj dhe cilat jo!

5 shefat më të mirë sipas shenjës së zodiakut

  1. Luani është shefi më i mirë

Luanët shpesh udhëheqin me zemrat e tyre. Ata janë njerëz autoritarë dhe janë ndikues të shkëlqyeshëm të ekipit. Ndryshe nga të tjerët që sundojnë me grusht të hekurt, Luanët duhet të ndihen të pëlqyer dhe do të bëjnë gjithçka të mundshme për të kënaqur stafin dhe partnerët e tyre të biznesit. Nëse shefi juaj është një Luan, ju patjetër do të shkoni mirë me ta dhe kurrë nuk do të vini në dyshim autoritetin e tyre.

  1. Dashi është një menaxher i rreptë

Dashi nuk i shmanget punës së palodhur dhe kërkon respekt nga ekipi i tij. Me Dashin, me të vërtetë është gjithçka ose asgjë, nëse njerëzit i pëlqejnë, ata do të ndjekin shembullin e tyre. Të qenit popullor nuk është e rëndësishme për Dashin, ata preferojnë të përqëndrohen të jenë në krye në botë dhe nuk e kanë problem nëse duhet të shkelin të tjerët me këmbë për ta bërë këtë.

  1. Shigjetari është një shef i afrueshëm

Shigjetarët njihen si shefa të lumtur. Ata janë gjithmonë në një humor të mirë dhe optimistë, që do të thotë se njerëzit i dëgjojnë ata pavarësisht nga mungesa e autoritetit të tyre natyral. Në sytë e një Shigjetari, gjithçka është e mundur, ata janë shumë të mirë kur bëhet fjalë për motivimin e ekipit të tyre dhe janë të lumtur të ndajnë frytet e punës së tyre të palodhur kur rezultatet janë të suksesshme.

  1. Akrepi ka lindur për të udhëhequr

Akrepët janë sigurisht mbresëlënës, ata e duan autoritetin, fuqinë dhe tërheqjen e vëmendjes. Në zyrë, ata njihen si Zoti i Vallëzimit. Akrepët janë shefa të shkëlqyer, sepse intuita dhe vendosmëria e tyre është e pakundërshtueshme, megjithatë, ata shpesh do të përdorin metoda jo të duhura për të arritur objektivat e tyre.

  1. Bricjapi është një udhëheqës kërkues

Bricjapët janë shefa kokëfortë dhe të papërkulur, ata janë të pamëshirshëm dhe të pandalshëm në zyrë. Ajo që është e admirueshme për ta është fakti se ata nuk kanë frikë të ngrenë mëngët dhe të japin një dorë nëse është e nevojshme. Problemi i tyre është se etika e tyre e punës është shpesh shumë më e lartë se ajo e stafit të tyre.

Lexoni: Puna që ju përshtatet sipas shenjës së horoskopit

Dhe 4 shefat më të këqinj të mundshëm janë:

Gaforja është shumë emocionale

Gaforet janë një nga shenjat më të papjekura të zodiakut dhe shumë fëmijërore për të drejtuar një ekip njerëzish, ata janë të njohur për krizat e tyre dhe ofendohen lehtësisht kur shfaqet një problem, dhe ndihen të akuzuar.

Virgjëresha është shumë perfeksioniste

Virgjëreshat ngecin lehtë dhe tërhiqen nga vala e detajeve, dhe shpesh humbasin shumë kohë për shkak të vëmendjes së tyre të madhe ndaj detajeve. Virgjëreshave shpesh u mungon vetëbesimi dhe ndonjëherë ndihen në siklet dhe jo rehat kur japin udhëzime.

Peshqit nuk mund t’i përballojnë emocionet e tyre

Shefat Peshq rrezikojnë të shpërqëndrohen kur janë të mbingarkuar me punë. Ata nuk janë të kënaqur të marrin përgjegjësitë dhe nuk merren me stresin në mënyrë shumë efektive, që do të thotë se kanë tendencë t’i shtyjnë gjërat deri në minutën e fundit, gjë që është e rrezikshme në botën e biznesit! Peshqit ndikohen lehtësisht nga partnerët e biznesit dhe me kaq shumë opinione që ka përreth, ata ndonjëherë nuk janë në gjendje të marrin vendime. Peshqit japin udhëzime kontradiktore dhe nuk kanë autoritet.

Peshoret urrejnë të flasin me mendjen e tyre

Peshoret përpiqen të marrin frenat, dhe përparësia e tyre numër një është t’i mbajnë të gjithë të lumtur. Ata janë shumë diplomatikë dhe nuk janë në gjendje të shprehin mendimin e tyre dhe të marrin vendime të rëndësishme kur është e nevojshme. Nga ana tjetër, Peshoret bëjnë ndërmjetës të shkëlqyeshëm, por ata ndoshta duhet të kalojnë në një pozicion drejtues!

/astrofame

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0