Ja cilat sjellje ju bëjnë një shef toksik - Business Magazine Albania

Ja cilat sjellje ju bëjnë një shef toksik

shef toksik

Lidershipi ka shumë rëndësi në tonin dhe harmoninë e çdo vendi pune. Drejtuesit dhe menaxherët ndikojnë në motivimin e njerëzve për të punuar, marrëdhëniet e tyre me kolegët dhe ndjenjën e tyre të përgjithshme të mirëqenies.

Këtu janë disa mënyra se si shefat mund të krijojnë një kulturë toksike të punës. Vlen të dini për këto situata, si për të njohur kur ju ndodhin, ashtu edhe për të shmangur këto sjellje kur jeni duke drejtuar të tjerët:

  • Merrni merita, shpërndani fajin

Në mënyrë që të viheni re në fillim të karrierës suaj, duhet të tërhiqni vëmendjen tek vetja dhe t’u bëni të ditur njerëzve e tjerë për gjërat pozitive që keni bërë. Megjithatë, pasi  keni marrë një promovim për të mbikëqyrur njerëzit e tjerë, gjërat ndryshojnë. Si udhëheqës, ju do të merrni më shumë merita për suksesin e ekipit tuaj sesa meritoni, sepse ju jeni pjesëtari më i dukshëm i atij ekipi. Si rezultat, është shumë e rëndësishme të filloni të jepni merita për këdo që ka ndihmuar me suksesin e një projekti. Sigurohuni që të falënderohen të gjithë ata që kanë luajtur një rol në të.

Në të kundërt, kur gjërat shkojnë keq, është gjithashtu e rëndësishme që udhëheqësit të mbajnë fajin. Edhe nëse një anëtar i ekipit nuk performoi siç duhej, ishte roli i drejtuesit për të siguruar që të gjithë të ishin të përgatitur, për të kontrolluar statusin e projektit dhe për t’u marrë me hapat e gabuar. Pra, udhëheqësit gjithashtu duhet të mbrojnë nga faji ata që mbikëqyrin për gjërat që shkojnë keq në grup.

Fatkeqësisht, dy lloje udhëheqësish nuk e ndjekin këtë këshillë. Udhëheqësit që nuk kanë përvojë shpesh hezitojnë të ndajnë meritat për sukseset dhe të marrin fajin për gabimet. Më keq akoma, shefat narcistë pothuajse kurrë nuk ndajnë merita ose nuk marrin faj. Këta lloj drejtues lënë skuadra të pakënaqura dhe të pamotivuara pas tyre. Kur dikush punon shumë në një projekt dhe sheh që dikush tjetër merr të gjitha meritat, ai do të ketë pak nxitje për të përfunduar projektin tjetër. Dhe kur ata marrin fajin për dështimin e një përpjekjeje në grup, kjo më tej e zvogëlon dëshirën e tyre për të punuar.

Lexoni: Si të bini në sy të shefit të shefit tuaj

  • Krijoni pasiguri

Truri është motori parashikues. Shumë nga gjërat që mësoni janë të dobishme, sepse ju ndihmojnë të dini se çfarë do të ndodhë më pas. Mjediset që krijojnë më shumë ankth janë ato më të pasigurta. Kur nuk e dini se çfarë të prisni më pas, duhet të jeni vigjilentë, sepse diçka e keqe mund të jetë atje në horizont.

Shefat e mirë e bëjnë peizazhin më të parashikueshëm për ekipin e tyre. Ata komunikojnë qartë pritshmëritë dhe shpërblejnë njerëzit që i plotësojnë ose i tejkalojnë ato pritshmëri. Ata shmangin ndryshimet kapriçioze. Ata komunikojnë për ndryshimet e stafit sa më shpejt të jetë e mundur. Ata japin sa më shumë informacion që munden në kohë të paqëndrueshme, si gjatë pandemisë. Ata madje pranojnë kur ata vetë nuk e dinë saktësisht se çfarë do të vijë më pas.

Është e lehtë që shefat të dështojnë të ofrojnë këtë lloj mjedisi të qëndrueshëm. Shumë shefa mendojnë se dija është fuqi, dhe kështu informacioni jepet vetëm në bazë të nevojës për të ditur. Ata fshehin informacione për njerëzit që mund të pushohen nga puna, gjë që i bën njerëzit të shqetësohen për stabilitetin e punës së tyre.

Kjo lloj pasigurie krijon shumë ankth për një ekip. Ankthi është një emocion që reflekton se ka ndonjë fatkeqësi të mundshme që njerëzit duan të shmangin. Një ekip i shqetësuar shpesh do të merret me atë ankth duke shmangur krejtësisht punën ose duke u përqëndruar në detyra të vogla që nuk arrijnë shumë.

  • Mbillni mosbesim

Njerëzit janë krijesa sociale. Ne kemi sukses për shkak të aftësisë sonë të jashtëzakonshme për të bashkëpunuar me të tjerët. Për të bashkëpunuar, megjithatë, duhet të besoni se njerëzit e tjerë do të shpërblejnë përpjekjen që bëni në emër të tyre duke bërë pjesën e tyre për të siguruar që projektet e përbashkëta të kenë sukses.

Kjo do të thotë, bashkëpunimi kërkon shumë besim. Nëse ndani informacione kritike me një koleg në mënyrë që të merrni ndihmë për një projekt, ai koleg mund të marrë informacionin dhe të avancojë karrierën e tij, duke ju lënë prapa. Nëse bëni përpjekje që nuk janë reciproke, atëherë do të keni humbur shumë kohë, e cila mund të ishte shpenzuar për qëllime të tjera.

Në vendet e punës ku njerëzit nuk bashkëpunojnë, gjërat prishen shpejt. Kolegët nuk ndajnë informacion, kështu që projektet pengohen, sepse njerëzit nuk dinë gjithçka që duhet të dinë për të pasur sukses. Bashkëpunëtorët nuk ndihmojnë njëri -tjetrin, kështu që projektet zgjasin më shumë, sepse nuk kanë njerëz me ekspertizën e duhur që punojnë në secilën fazë. Dhe nëse kolegët fillojnë të marrin merita për punën që ndihmuan njerëzit e tjerë, atëherë kjo gjithashtu krijon shumë tension ndërpersonal.

Shefat e këqij mund të krijojnë këtë mjedis mosbesimi duke krijuar një strukturë në të cilën të gjithë në një ekip ndjehen sikur po konkurrojnë me njëri-tjetrin, në vend që të punojnë së bashku për të përfunduar projekte. Ata nxisin një mjedis mosbesimi rezultuar shpesh herë në konkurrimin e njerëzve për vëmendjen e shefit. Një shef i keq gjithashtu mund të minojë ndjenjën e ekipit duke shpërblyer individët që kujdesen për veten në vend që të jenë bashkëpunues.

  • Ndëshkoni padrejtësisht për gabimet

Ndërveprimet negative rrinë në mendje. Një herë që dikush zemërohet me ju ndikon në disponimin tuaj shumë më tepër sesa një rast i vetëm lavdërimi. Edhe pse zemërimi dhe ndëshkimet kanë një ndikim negativ afatgjatë në vendin e punës, ato shpesh janë efektive në moment. Ju menjëherë mund ta bëni dikë të bëjë atë që dëshironi duke e kërcënuar. Ju mund të krijoni shumë energji duke i bërtitur dikujt për një gabim.

Pra, është e lehtë të shihet se si një shef mund të ndihet i shpërblyer për përdorimin e dënimeve dhe kërcënimin e ndëshkimeve për t’i mbajtur njerëzit të motivuar.

Fatkeqësisht, veprimet disiplinore, bërtitjet ose thjesht kritikat e ashpra përfundimisht zbuten në gëzimin e njerëzve për të ardhur në punë. Ata fillojnë të kërkojnë arsye për të shmangur takimin me shefin e tyre dhe për të shmangur përfshirjen në punë.

Në vend të kësaj, shefat e mirë duhet të gjejnë mënyra për të shpërblyer anëtarët e ekipit të tyre për punën e mirë. Lavdëroni projektet që kanë shkuar mirë. Vini re përmirësime në performancë. Krijoni mundësi të reja për njerëzit që kanë treguar iniciativë.

Lexoni: 5 treguesit e një shefi që nuk ju respekton

Kur dikush bën diçka të gabuar, falenderojini ata për sjelljen e gabimeve në vëmendjen tuaj. Përqëndroni kritikat tuaja në veprimet dhe jo në motivet e personit. Krijoni një mjedis në të cilin gabimet janë mundësi për të mësuar dhe jo arsye për ndëshkim.

Kjo nuk do të thotë se kurrë nuk duhet të ketë pasoja negative. Por, ndëshkimi duhet të rezervohet për neglizhencën dhe jo për gabimet. Kur dikush vazhdimisht bën të njëjtin gabim, nuk arrin të paraqitet sapo të njohë një gabim, ose saboton qëllimisht një projekt, është shkak për ndëshkim. Gabimet rutinë, edhe ato që kanë pasoja të mëdha, janë vetëm mundësi mësimi. Dhe nëse shkarkoni dikë se ka bërë një gabim, me siguri sapo keni hequr atë person që nuk ka të ngjarë të bëjë përsëri atë gabim.

/fastcompany

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0