Ja cilat janë linjat ajrore më të sigurta në botë për 2019! - Business Magazine Albania

Ja cilat janë linjat ajrore më të sigurta në botë për 2019!


Nuk është diçka për të cilën mendojnë të apasionuarit pas udhëtimeve, por të dish se je në duar të sigurta kur fluturon është gjithmonë një plus. Kjo është arsyeja pse ia vlen të shikoni listën vjetore të AirlineRatings.com që liston linjat ajrore më të sigurta në botë dhe zbulon se cila është renditur si më e mira.

Për vitin 2019, linja ajrore që kryeson listën, edhe një herë, është Qantas Australian.

Lexoni: Ja si do të duket flota e linjës ajrore shqiptare “Air Albania”

Aksidentet që përfshijnë transportin ajror janë shumë të rralla, megjithëse 12 muajt e fundit panë një rritje të vdekjeve. Vitin e kaluar AirlineRatings nuk ishte në gjendje të veçonte një linjë ajrore mbi rivalët e saj. Redaktori Geoffrey Thomas tha se këtë vit, faqja e sigurimit dhe vlerësimit të produktit pati një përgjigje më definitive.

“Qantas ishte një fitues i qartë duke marrë parasysh kryesimin e saj në industrinë e inovacioneve të sigurisë,” – thotë ai për CNN Travel, duke vënë në qendër të vëmendjes fluturimin e ri të linjës ajrore Australi – Mbretëri e Bashkuar për besueshmërinë e tij.

AirlineRatings analizoi të dhënat për 405 kompani ajrore në të gjithë botën për të nxjerrë më pas listën e 20 kompanive më të sigurta. Ai përdor 12 kritere të veçanta, duke përfshirë auditimet nga qeveritë, organet drejtuese të aviacionit dhe shoqëritë udhëheqëse.

Lexoni: Historia e revolucionit teknologjik në industrinë ajrore shqiptare

Qantas ka qenë vazhdimisht ndër linjat ajrore më të sigurta, por këtë vit është veçuar si më i miri, ndërsa 19 linjat e tjera ajrore më të sigurta janë si më poshtë në rend alfabetik:

Air New Zealand, Alaska Airlines, All Nippon Airways, American Airlines, Austrian Airlines, British Airways, Cathay Pacific Airways, Emirates, EVA Air, Finnair, Hawaiian Airlines, KLM, Lufthansa, Qantas, Sistemit, Singapor Airlines, Sëiss, United Airlines dhe grupi i linjave ajrore Virgin (Atlantic dhe Australia).

United kthehet në listë pas mungesës së tij në vitin 2018. Përjashtuar për 2019 janë Japan Airlines dhe Etihad.

“Dy gjigandët amerikanë, American Airlines dhe United Airlines, janë në krye të 20 pasi ata kanë marrë një numër të madh të avionëve të rinj,” shpjegon Thomas.

Japonia Airlines u përjashtua këtë vit, pasi një nga pilotët e tij u zbulua se ishte i dehur në Aeroportin e Heathrows. Etihadi u përjashtua gjithashtu për shkak të humbjeve të mëdha.

“Top 20 kompanitë ajrore më të sigurta janë të gjitha një pikë referimi për ekselencën kur bie fjala për sigurinë dhe besueshmërinë,” thotë ai.

AirlineRatings gjithashtu ka vlerësuar dhe top 10 kompanitë low-cost, por të sigurta. Në rend alfabetik, 10 linjat ajrore low-cost: Flybe, Frontier, HK Express, Jetblue, Jetstar Australi / Azi, Thomas Cook, Volaris, Vueling, Westjet dhe Wizz.

Lexoni: Lufthansa është e vetmja linjë ajrore me pesë yje në Europë

AirlineRatings.com rendit linjat ajrore duke përdorur sistemin e saj të vlerësimit me shtatë yje. Top 20 kompanitë më të mëdha ajrore kanë arritur të marrin 7 yje të plota.

Linjat ajrore me vlerësimin më të ulët për vitin 2019, duke arritur vetëm një ose dy yje në renditje janë Ariana Afghan Airlines, Bluewing Airlines, Kam Air dhe Trigana Air Service.

burimi: cnn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0